جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

منطقه حفاظت شده مظفری - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

منطقه حفاظت شده مظفری

منطقه مظفری با مساحت ۹۲ هزار و ۸۰۸ هکتار بین E5726 طول غربی تا E5757 طول شرقی و بین N3402  عرض جنوبی تا N3420 عرض شمالی واقع شده است و بر اساس آگهي رسمي مصوبه شماره 280 شورايعالي حفاظت محيط زيست مورخ 12/11/86  به عنوان منطقه حفاظت شده معرفي گرديد.

منطقه حفاظت شده مظفری در استان خراسان جنوبی و در مرز شمالی پناهگاه حیات وحش رباط شور واقع شده است .

از نظر توپوگرافی بیش از نیمی از منطقه را عرصه های کویری ، بیابانی و تپه ماهور و بقیه اراضی را تیپ کوهستانی تشکیل می دهد .

وجود ارتفاعات صخره ای و دشت های باز در اطراف این منطقه شرایط مناسبی را برای حضور حیات وحش فراهم کرده است . علاوه بر این نیز به دلیل وجود میدان دید مناسب شرایط مطلوبی برای حفاظت کامل مناطق فراهم شده است.

از نظر توپوگرافي منطقه دارای ارتفاعات صخره اي و دشت هاي باز در پيرامون آن که شرايط مناسبي را براي حضور حيات وحش در منطقه فراهم نموده است علاوه بر اين نيز بدليل وجود ميدان ديد مناسب شرايط مطلوبي جهت حفاظت كامل مناطق فراهم آمده است.

پوشش گياهي : بنه ، کسور ، اسکنبیل ، گز ، تاغ ، قیچ ، بادام کوهی ، زرشک وحشی ، درمنه ، آنغوزه ، زیره سیاه ، گیاهان علفی ، گل بوماداران ، آویشن ، لاله قرمز ، خارشتر ، افدرا و برخی از گیاهان خانواده کاسنی پوشش گیاهی این منطقه را شامل می شود.

حيات وحش : قوچ و میش ، کل و بز ، گرگ ، آهو ، گربه شنی ، کاراکال ، روباه ، شغال ، تشی ، شاهین ، کبک ، تیهو ، انواع باقرقره ، کبوتر­چاهی ، زاغ بور ، غراب ، کمرکولی ، انواع چک چک ، هوبره ، شاهین ، عقاب طلایی ، دلیجه ، قرقی ، انواع گنجشک ، بزمچه ، انواع مارها و لاک پشت گونه های جانوری که در این منطقه زیست می کنند.

 بر اساس تفاهم نامه منعقد شده در زمان ارتقاء سطح منطقه مبنی بر حذف ۱۰ درصد از سطح منطقه به بخش صنعت ، با حذف ده درصد از منطقه حفاظت شده مظفری ، محدوده معادن سنگ آهک شرکت سیمان سفید ، معدن مس شرکت احیاء صنایع خراسان و معدن سنگ تزئینی از محدوده منطقه خارج گردیده است . در حال حاضر قسمتی از محدوده معدنی خاک صنعتی در داخل منطقه و مرز جنوبی آن قرار دارد . ضمنا در جریان اصلاح مرز منطقه، روستای گل پخون، قسمتی از حریم جاده آسفالته طاهرآباد به کجه و اراضی کشت دیم واقع در محدوده ذکر شده از منطقه خارج شده است و ارتفاعات موسوم به چاه چشمه و قسمتی از جنگل تاغ طاهرآباد پس از بررسی و برداشت محدوده ، جهت الحاق به منطقه پیشنهاد گردیده است .

Loading the player...