سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

منطقه حفاظت شده شاسکوه - نمایش محتوای خبر

 

 

منطقه حفاظت شده شاسکوه

منطقه حفاظت شده شاسکوه به وسعت 70300 هكتار در منطقه زیرکوه شهرستان قائنات در تاريخ 86/11/12 به عنوان يكی از مناطق حفاظت شده استان معرفی گرديد.

کوهها و برآمدگیهای عمده منطقه شاسکوه مربوط به دوران دوم و سوم زمین شناسی است که جنس کانیها و سنگهای آن بیشتر از آهک، دولومیت، شیست رسوبی، فیلیت، کنگلومرا، ماسه سنگ، چرت، ژیپس، شیل، مرمریت و بعضا کانیهای آذرین مثل گرانیت، کانیهای دگرگون شده و آزبست نیز در بین سایر رسوبات منطقه قابل رؤیت می باشد.
در بین سنگهای رسوبی منطقه، فسیل های متنوعی از نرم تنان و دوکفه ای ها مربوط به دوران های قبل زمین شناسی نیز به چشم می خورد که از لحاظ زمین شناسی و مطالعات علمی بسیار با ارزش محسوب می گردند.

بخش کوهستانی، بیشترین مساحت منطقه را به خود اختصاص داده است. رشته کوه شاسکوه بطول ۳۳ کیلومتر در جهت شمال غربی- جنوب شرقی و در سمت شرق منطقه کشیده شده و مهمترین بخش منطقه از نظر تنوع زیستی می باشد. وجود یال های ستیغ و دره های عمیق، حفره ها و فرو رفتگی ها در محیط کوهستان، زیستگاه خوبی برای انواع گونه های جانوری فراهم کرده است.

تنوع در پستی و بلندی منطقه حفاظت شده شاسکوه و اسفدن باعث نوسان حرارتی و طبعا شرایط اقلیمی متفاوتی را بخصوص از نظر نوع بارش در منطقه ایجاد نموده است که به دنبال آن تنوع گیاهی کم نظیر از نوع خشکی زی، آبدوست، مقاوم به شوری، گیاهان علوفه ای، بوته ای، درختچه ای و درختی قابل مشاهده است. میشود گفت در این منطقه تضادها در کنار هم جمع شده اند! درخت Lonicera persica را می توان در کنار بنه و بادامشک و گیاهان بوته ای یافت می شود. درخت پده که آبدوست هست را می توان حوالی درختچه های مقاوم به خشکی یافت. Vitex  negundo (پنج انگشت) از تیره شاه پسند که جزو فلور منطقه خلیج عمانی و مناطق گرمسیری است در حاشیه منطقه یافت می شود.

الف) گیاهان دارویی: از قبیل آویشن، بادرنجبویه، بابونه، کلپوره و
ب) گیاهانی که جنبه اقتصادی دارند: از قبیل زیره سیاه، انغوزه، بنه وحشی
ج)  گیاهانی که جنبه مصارف کاربردی در صنایع دستی و زندگی عشایری دارند: از قبیل بادامشک که از سرشاخه های باریک آن در تهیه سبد و از پوست ساقه آن برای رنگ نمودن مشک یا از ساقه های تاغ ( Haloxilon ) برای درست نمودن آغل گوسفند و از چوب بسیاری از گونه ها برای سوخت استفاده می کنند.
د) گیاهانی که جنبه خوراکی دارند: مثل کمای کوهی و دشتی که در هنگام رویش، با برداشت بیرویه گیاه تازه آن، هم جهت مصرف خوراکی و هم فروش آن حتی به شهرهای دور دست از قبیل نیشابور و مشهد، به تخریب مراتع کمک می کنند. یا استفاده از ساقه آبدار و گوشتی بعضی از گیاهان یا غده زیرزمینی آن.

تا کنون ۳۱ گونه پستاندار در منطقه حفاظت شده شاسکوه و اسفدن شناسایی شده است. از این تعداد، سه گونه جانوری قوچ و میش، گربه وحشی و گربه پالاس در خطر انقراض و آهو در این منطقه منقرض شده است.

گونه های شاخص جانوری منطقه حفاظت شده شاسکوه و اسفدن شامل حیواناتی از قبیل کل و بز (در برخی از نقاط کوهستانی به واسطه عدم تردد افراد، عمر بعضی از کل ها به بالای ۱۲ سال می رسد)، قوچ و میش، خرگوش، شغال، گرگ، کفتار، خرگوش، تشی، گربه پالاس (تا کنون دو قلاده گربه پالاس در این منطقه مشاهده شده است)، گربه شنی، گربه وحشی، مار جعفری، روباه شنی، روباه معمولی، دوپای کوچک، پامسواکی بزرگ، کاراکال، جرد ایرانی، جربیل نیمروز، ول خراسانی، ول حفارافغانی، موش ورامین، جربیل بزرگ، جربیل هندی، سمور، زرده بر، پایکا، خفاش نعل اسبی بزرگ، خفاش بال سفید و پلنگ که در چند دهه گذشته با کشتار پلنگ ها این گونه را از این زیستگاه حذف نموده اند.(هنوز هم احتمال حضور و علائمی از وجود پلنگ در این منطقه وجود دارد)

تا کنون ۹۳ گونه پرنده در منطقه حفاظت شده شاسکوه و اسفدن شناسایی شده است که از این تعداد پنچ گونه در معرض خطر انقراض قرار دارند. همچنین می توان به وجود ۱۵ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی مهاجر در منطقه شاسکوه اشاره کرد.

عقاب طلایی، عقاب خالدار بزرگ، بالابان، شاهین و هوبره را از جمله گونه های پرنده در معرض خطر انقراض در این منطقه به شمار می روند. همچنین چکچک ابلق، شاه بوف، شبگرد هندی، سهره طلایی، سنگ چشم دم سرخ، دم جنبانک زرد، دم جنبانک خاکستری، شبگرد، زاغ کویری، بالابان قرقی،کبک، تیهو، سیاه سینه و کرکس از گونه های پرندگان نادری هستند که در این منطقه زندگی می کنند.