سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

منطقه حفاظت شده سربیشه و درمیان - نمایش محتوای خبر

 

 

منطقه حفاظت شده سربیشه و درمیان

«منطقه حفاظت شده سربیشه و درمیان» با وسعت 80 هزار هكتار بينE594000 طول شرقی تا E600100 طول شرقي و بين N323600 و N325800 عرض شمالي واقع گرديده است.

این منطقه در فاصله 68 كيلومتري شهرستان بيرجند و در فاصله 25 كيلومتري شمال شهرستان سربيشه قرار دارد.

 این منطقه از گذشته های دور به دلیل دارا بودن قابلیت های فراوان به ویژه وجود گله های قوچ و میش مطرح بوده است . همچنین به علت داشتن مراتع زیبا و تپه ماهورهای متعدد می تواند مامن مناسبی برای پرورش قوچ و میش وحشی در استان خراسان جنوبی باشد.

 منطقه حفاظت شده سربیشه و درمیان در ناحیه خشک و نیمه خشک قرار دارد و تقریبا تمامی پدیده های طبیعی مثل کوه ، تپه ، چشمه ، رودخانه و قنات های مختلف در آن به چشم می خورد و منطقه دارای آب و هوای گرم و خشک بوده و در نواحی کوهستانی به علت ریزش باران و برف از آب و هوای معتدل تری برخوردار است .

توپوگرافی منطقه عمدتا کوهستانی و صخره ای و در بعضی نقاط تپه ماهوری می باشد. ارتفاعات منطقه شامل: ارتفاعات جوزان ، کوه کنده ای ، اره کوه ، قلعه حسن صباح ، تیغ سیاه ، خلیل آباد و نصرآباد می باشد.

حیات وحش منطقه حفاظت شده سربیشه و درمیان شامل پستانداران مختلف از جمله: قوچ و میش ، گربه پالاس ، گرگ ، روباه ، شغال ، کفتار ، خرگوش ، تشی و انواع موش و پرندگان مختلفی از جمله کبک ، تیهو ، کبوتر چاهی ، قمری ، عقاب دشتی ، عقاب طلایی ، دلیجه ، هما و کرکس می باشد. در این منطقه آهو نیز وجود دارد ولی با جمعیت پراکنده ، بسیار اندک و در آستانه انقراض .

 پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده سربیشه و درمیان عبارت است از : قیچ ، نسترن وحشی ، اورمک ، اسپند ، گز ، کما ، زول ، کلاه میرحسن ، پرند ، خارشتر ، نخود وحشی ، گون ، گل ماهور ، گل میمون ، زنبق ، آویشن ، مریم گلی ، یال اسبی ، پوا ، چوبک ، خارگونی ، کاهوی وحشی ، چرخه ، کنگر ، شکر تیغال ، گل گندم ، درمنه و تلخه .

 منطقه حفاظت شده سربیشه و درمیان طی مصوبه شماره ۲۸۴ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۸۶/۱۱/۱۲ با وسعت ۸۴۰۳۹ به عنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

 منطقه حفاظت شده سربیشه و درمیان که در حوزه 2 این شهرستان قرار دارد، توسط نمایندگی های سربیشه و درمیان و محیط بانان دوپاسگاه محیط بانی گدار و علیان حفاظت می شود. این منطقه  زیستگاه گونه شاخص و جهانی قوچ اوریال است که دارای شهرت بین المللی است.

منبع : وب سایت صدا و سیمای خراسان جنوبی