جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

معاینه و درمان پزشکی 2 هزار و 779 بافنده فرش - نمایش محتوای خبر

 

 

معاینه و درمان پزشکی 2 هزار و 779 بافنده فرش

alt

2 هزار و 779 بافنده فرش خراسان جنوبی در اجرای طرح بقا ، معاینه پزشکی شدند .

رئیس مرکز بهداشت خراسان جنوبی گفت : این معاینات در اجرای طرح بقا که از سال 83 با هدف بهبود سلامت بافندگان فرش و بهسازی کارگاه های بافت فرش روستایی و با همکاری وزرات جهاد کشاورزی، سیستم بانکی و خود بافندگان در استان آغاز به کار کرده ،انجام شده است .

آقای مهدی زاده از مشارکت 70 درصدی بافندگان فرش در اجرای طرح بقای خراسان جنوبی خبر داد و افزود : در این طرح علاوه بر معاینه پزشکی 2 هزار و 779 بافنده ، سه هزار و 788 کارگاه با اعتبار 465 میلیون و 400 هزار تومان بهسازی شده است.

وی با بیان اینکه در اجرای طرح بقای استان تا کنون 55 درصد بافندگان فرش معاینه و درمان شده اند گفت : با انجام این معاینه معلوم شد 8 درصد بافندگان فرش استان از اختلالات اسکلتی –عضلانی و کمر درد  ، 8 درصد از بیماریهای چشمی ، 6 درصد از بیماریهای پوستی و نیم درصد از بیماریهای تنفسی رنج می برند .

رئیس مرکز بهداشت خراسان جنوبی افزود : کمبود نور در کارگاه های قالیبافی علاوه بر خستگی باعث بروز سردرد، سرگیجه، کاهش میدان دید و بیماریهای میوپی و آسیگماتیسم می شود.

مهدی زاده  گفت : همچنین به علت طراحی نادرست ابزار دستی و ایستگاه کار بافت فرش و نشیمنگاه نا مناسب ، اندام های بدن  مثل گردن، کمر، شانه ها، بازوها، ساعد ، مچ دست، و زانوها از حالت طبیعی و خنثی خارج شده و در داز مدت دچار آُسیب می شوند.

خراسان جنوبی 5 هزار و 52 بافنده مستقیم فرش دارد .

منبع: معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی