رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

مطالبه طلب بیشترین فراوانی پرونده ها در سال 91 - نمایش محتوای خبر

 

 

مطالبه طلب بیشترین فراوانی پرونده ها در سال 91

مطالبه طلب ، با حدود 17 درصد کل پرونده ها بیشترین فراوانی پرونده ها را در سال 91 در دادگاههای عمومی استان داشته است.

رییس شورای قضایی استان در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: 25 درصد پرونده هایی که در دادگاههای عمومی استان رسیدگی می شود مربوط به دعاوی خانوادگی است و مطالبه خسارت ،طلاق ،مهریه ،تامین خواسته ،مطالبه نفقه و الزام به تمکین ازپرونده های حقوقی پرتعداد وارده به دادگاههای استان در سال گذشته بوده است.

مظهری مجموع پرونده های طلاق در استان را هزار و 276 فقره عنوان کرد و گفت:58 درصد این پرونده ها درخواست طلاق توافقی و بیش از 20 درصد آن درخواست طلاق از سوی زوجه است و این یک زنگ خطر جدی برای خانواده هاست.

رییس دادگستری استان همچنین در خصوص پرونده های کیفری در استان گفت:25 درصد این جرائم مربوط به حمل ،نگهداری ،خرید و فروش و استعمال مواد مخدراست و 70 درصد زندانیان در استان مربوط به همین جرائم هستند.

مظهری اشاره ای هم به نقش موثر شوراهای حل اختلاف داشت و گفت:فلسفه وجودی این شوراها سازش بین طرفین است و در همین راستا پرونده های مختومه به سازش در این شوراها پارسال 4 درصد افزایش نسبت به سال 90 داشته است.

دادستان مرکز استان نیز تعداد کل پرونده های وارده به دادسرای بیرجند در سال 91 را ده هزار و 305 فقره عنوان کرد و گفت:این تعداد در مقایسه با مدت مشابه قبل 68 فقره کاهش را نشان می دهد.

عبدالهی افزود:در مجموع پرونده های وارده به دادسرای بیرجند بر خلاف رشد میانگین کشوری در تمام آیتم ها کاهش داشته که در سه ماهه اول امسال هم تعداد پرونده های وارده 62 مورد کمتر از مدت مشابه پارسال بوده است.

وی گفت: بیش از 80 درصد پرونده های خانوادگی که در شورای حل اختلاف بررسی شده منجر به مصالحه شده است.

حاجی پور، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان هم در خصوص طرح کاداستر یا همان بانک جامع املاک گفت:از فواید این طرح جلوگیری از زمین خواری است.(دوبل)

 نصرتی ،رییس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان هم با اشاره به اینکه این سازمان در مطلوبیت انجام فعالیت های فرهنگی رتبه اول کشور است گفت:سازمان قضایی نیروهای مسلح از نظرکاهش وقوع جرم بین نیروهای مسلح جزو 5 استان برتر کشور است.

انصاری ،مدیر کل تعزیرات حکومتی استان هم گفت:پارسال76 درصد پرونده های تعزیرات حکومتی در بخش کالا و خدمات ،7 درصد در بخش دارو و بهداشت و 17 درصد هم در بخش قاچاق کالا و ارز بوده است.

اربابی ،مدیر کل زندانهای استان هم با اشاره به اینکه هم اکنون 85 زندانی جرائم غیر عمد  به خاطر نپرداختن دیه در زندانهای استان هستند گفت:از این تعداد 28 نفر به دلیل نداشتن توانایی پرداخت مهریه در زندان هستند.

ارفع ،معاون پزشکی قانونی استان هم گفت :پارسال 12 هزار و 446 موردمعاینات سرپایی در پزشکی قانونی استان انجام شده که نسبت به مدت مشابه پارسال حدود 6 درصد افزایش داشته است.

وی افزود : در بین اجساد تعیین علت مرگ شده نیز به ترتیب تصادف ،انسداد مجاری تنفسی و عوارض ناشی از سوء مصرف مواد مخدر رتبه های اول فوت بوده اند.

معاون پزشکی قانونی استان همچنین خواستار رفع مشکل کمبود پزشک در پزشکی قانونی به ویژه در طبس شد.