جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

مصرف نان‌هایی که با خمیر ترش تهیه می‌شوند از کم خونی پیشگیری می‌کند - نمایش محتوای خبر

 

 

مصرف نان‌هایی که با خمیر ترش تهیه می‌شوند از کم خونی پیشگیری می‌کند

مصرف نان‌هایی که با خمیر ترش تهیه می‌شوند به جذب بهتر آهن کمک زیادی کرده و از این طریق می‌تواند از بروز کم خونی تا حد قابل ملاحظه‌ای پیشگیری کند.

نریمان سعادتی، متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت:‌ متاسفانه در تهیه بسیاری از نان‌ها به تاثیر نان بر روی بدن توجه نمی‌شود و بسیاری از افراد نانوا تنها به فکر سود هستند.

وی با بیان اینکه باید نان‌هایی مصرف شوند که بهتر در بدن هضم، جذب و استفاده می‌شوند، تاکید کرد:‌ مصرف نان‌هایی که با خمیر ترش تهیه می‌شوند به جذب بهتر آهن کمک زیادی کرده و از این طریق می‌تواند از بروز کم خونی تا حد قابل ملاحظه‌ای پیشگیر کند.

سعادتی افزود: آرد سبوس‌دار ماده‌ای بنام فی تین دارد که این ماده مواد معدنی نظیر آهن، منیزیم و کلسیم را جذب کرده و مانع استفاده بدن از این مواد و عناصر معدنی ضروری می‌شود.

وی یاد آور شد: در واقع اگر برای تهیه نان از خمیر مایه جوش شیرین استفاده شود، در آن صورت تجزیه فی تین به درستی انجام نمی‌شود و در نتیجه عناصر معدنی جذب نمی‌شوند.

سعادتی گفت:‌ در مقابل اگر خمیر توسط خمیر ترش ور بیاید، ماده فی تین تجزیه شده و عناصر معدنی بهتر و با سهولت بیشتری جذب می‌شوند.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران