جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۲ تیر ۱۳۹۹

مصرف آهن، راهکار اصلی جلوگیری از تأخیر رشد - نمایش محتوای خبر

 

 

مصرف آهن، راهکار اصلی جلوگیری از تأخیر رشد

مصرف آهن که به طور عمده از کم‌خونی پیشگیری می‌کند، راهکار اصلی در جلوگیری از تأخیر رشد کودکان و نوزادان و حتی جنین در رحم مادر است.

مهدی فهیمی استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: کم‌خونی در مادران باردار مشکلی مهم است که علاوه بر مادر، جنین را نیز در معرض عوارض متعددی قرار می‌دهد.

وی افزود: در کودکان نیز کم‌خونی موجب اختلال رشد، اختلال یادگیری و کاهش قدرت ذهنی آن‌ها شده و در نتیجه به افت کیفیت زندگی و در مدرسه به افت کیفیت تحصیلی کودک منجر می‌شود.

فهیمی با بیان این که شایع‌ترین علت بروز کم‌خونی کمبود آهن در بدن به دلیل دریافت ناکافی این عنصر ضروری است، تأکید کرد: مصرف آهن که به طور عمده از کم‌خونی پیشگیری می‌کند، راهکار اصلی در جلوگیری از تأخیر رشد کودکان و نوزادان و حتی جنین در رحم مادر است.

وی یادآور شد: کم‌خونی مادر باردار به دلیل کمبود آهن، موجب تأخیر رشد جنین، تولد نوزاد با وزن کم و حتی افزایش مرگ و میر در هنگام زایمان می‌شود.

فهیمی خاطرنشان کرد: مصرف کم گوشت و فرآورده‌های گوشتی و مصرف ناکافی زرده تخم‌مرغ، ماهی،‌ سبزی‌ها و میوه‌ها و لوبیا و عدس، از مهم‌ترین عوامل بروز کم‌خونی ناشی از فقر آهن است.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران