سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲ تیر ۱۴۰۰

مستند پایان سلطه - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مستند پایان سلطه

 

تاریخ معاصر ایران ، تاریخی پر از رمز و راز ، فراز و فرود و همراه با تحولات مقتدر است . به عقیده بسیاری از اندیشمندان و صاحبنظران ، تاریخ معاصر ایران دارای دو بعد آشکار و پنهان است . بعد آشکار که در آن تحولات سیاسی و اجتماعی نمایان است و بعد پنهان که ترسیم کننده حوادث پشت پرده و واقعیات ناشناخته است . در این میان خراسان جنوبی که در قدیم به آن قهستان می گفتند ، به علت موقعیت منحصر به فرد خود به عنوان یک دژ نظامی و موقعیت سیاسی ، همواره مورد توجه سیاستمداران بوده است .

سیمای مرکز خراسان جنوبی به منظور آشنایی هر چه بیشتر مخاطبین با تاریخ معاصر استان خراسان جنوبی ، مستند گزارشی به عنوان " پایان سلطه " را تولید نموده است .

در این مستند که در دو قسمت 23 دقیقه ای تولید شده ، سعی گردیده بر اساس اسناد و شواهد موجود ، ابعاد آشکارو پنهان تحولات سیاسی و اجتماعی خراسان جنوبی در دوره معاصر بررسی گردد. به همین منظور با استفاده از عکس ها ، فیلم ها و اسناد مکتوب موجود ، پژوهش های انجام شده و مصاحبه با کارشناسان تاریخ معاصر ، سیر تحولات تاریخی در این منطقه را از دوره قاجاریه تا پایان حکومت محمد رضا پهلوی و پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران ، به تصویر کشیده است .

این مستند در سال 1387 تولید شده و قرار است در ایام دهه فجر امسال ، از سیمای خراسان جنوبی ( شبکه خاوران ) پخش گردد.

 

تهیه کننده نویسنده و کارگردان : مهدی محمود آبادی

تصویربردار : محمد مهربان

تدوینگر و صدا گذاری : علی شورورزی

گوینده : میترا مشرقی مقدم

انتخاب موسیقی : مینا سپهری