حمایت از کالای ایرانی | جمعه، ۴ خرداد ۱۳۹۷

مستند سرحد - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

مستند سرحد

Loading the player...

استان خراسان جنوبی، سومین استان پهناور کشور و چهارمین استان عشایرنشین کشور است که در گستره وسیعی از شرق ایران واقع شده و دارای 460 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان است. علیرغم همجواری استان خراسان جنوبی با افغانستان، این استان همواره در زمره امن ترین استان های کشور شناخته شده که بخشی از این دستاورد عظیم، مرهون حضور و همراهی همیشگی مرزنشیان و به ویژه عشایر غیور این منطقه بوده است. 

به منظور معرفی هر چه بیشتر ظرفیت های مرزها، مرزنشیان و عشایر استان خراسان جنوبی در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ایجاد و حفظ امنیت پایدار در مرز های شرق کشور، دفاع از میهن اسلامی در دوران دفاع مقدس و در حال حاضر و ... ، صدا و سیمای خراسان جنوبی بر آن شد تا تولید مستندی فاخر با عنوان «سرحد» را در دستور کار تولیدات خود قرار دهد.

مستند «سرحد» در 6 قسمت 30 دقیقه ای، به صورت موضوع محور تولید شده و به موضوعاتی از جمله موارد ذیل می پردازد:

- معرفی مرز ایران و افغانستان: سابقه تاریخی وضعیت مرز، حدود جغرافیایی، ویژگی های اقلیمی، شهرها و استانهای همجوار مرز در دو کشور.

- معرفی عشایر به عنوان مرزنشینها : معرفی طایفه بهلولی، طایفه ها و تیره های مختلف در شهرستان های مرزی، نقش عشایر در تأمین امنیت مرزها و جلوگیری از قاچاق کالا و مواد مخدر، معرفی آداب و رسوم، زندگی، کار و تلاش و معیشت،کوچ و ... .

- عشایر و نقش و حضور آنان در دوران دفاع مقدس.

- روابط اقتصادی ایران و افغانستان و شهرهای مرزی (بازارچه های مرزی): بررسی نقاط قوت و توانمندیهای موجود، تاکید بر گسترش روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور ایران و افغانستان، بازارچه مرزی یزدان، بازارچه مرزی دوکـوهانه، بازارچه مرزی گـلورده (میل 73) ، بازارچه مرزی ماهـیرود (میل78).

 

شما هم استانی های عزیز می توانید در ساعت 22:30 روزهای شنبه هر هفته بیینده «مستند سرحد» از سیمای خراسان جنوبی (خاوران) باشید. بازپخش این برنامه نیز در روزهای دوشنبه و جمعه ساعت 20:30 پخش خواهد شد.

سال تولید: 1395

تهیه کنندگی و کارگردانی مستند«سرحد» را «محمد عبداللهی» بر عهده دارد. سایر عوامل تولید این مستند عبارتند از:

تصویربردار: محمدامین زراعتکار، محمد مهربان، علی شریفی

صدابردار: حسین امیرآبادی زاده، مصطفی حیدری، حسین رویین

نورپرداز: محمدامین زراعتکار، جلال شبانی

تدوینگر: حسین امیرآبادی زاده، محمد عبداللهی

نویسنده: محیا عبداللهی، فاطمه حسینی فر، محمد عبداللهی