سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

بازگشت به صفحه کامل

مستند بیرجند نامه

مستند بیرجند نامه


 

برخورداري از سرمايه هاي انساني ، وجود مراكز آموزش متعدد با قدمت آموزشی طولانی ، محیط فرهنگی غنی با قدمت زیاد ، برخورداری از ظرفیت های تاریخی ، مذهبی ، فرهنگی و طبیعی و ... بخش هایی از هویت و تاریخ گذشته شهر بیرجند را تشکیل می دهد که شناخت آن علاوه بر ارتقاء سطح آگاهی مخاطبین ، در هویت بخشی به آنان - به ویژه نسل جوان - بسیار موثر خواهد بود . از آنجایی که معرفی فرهنگ ، تاریخ و هویت استان از جمله وظایف و ماموریت های رسانه استانی است لذا سیمای مرکز خراسان جنوبی با تولید مستند « بیرجندنامه » سعی کرده بخشی از این رسالت عظیم را به انجام برساند .

مستند « بیرجندنامه » عنوان مستندی تلویزیونی 35 دقیقه ای است که با پشتوانه پژوهشی و بر پایه تاریخ نگاری ، تاریخچه بیرجند و بیرجند قدیم را به تصویر می کشد . در تهیه این مستند با شخصیت های مطلع و قدیمی استان همچون آقایان : مهدی افتخاری ( پژوهشگر ) ، غلامرضا ربانی ( معلم بازنشسته ) ، مولایی ( معلم بازنشسته ) ، محمدرضا راشد محصل ( استاد دانشگاه ) ، رمضانی ( کارشناس تاریخ ) مصاحبه شده و اطلاعات ارزشمندی از گذشته بیرجند به مخاطبان منتقل می شود .

همچنین از فیلم ها و عکس های قدیمی موجود نیز برای معرفی هر چه بیشتر تاریخچه و هویت گذشته بیرجند و غنا بخشی به مستند تولید شده استفاده شده است .

این برنامه در ایام نوروز ، یازدهم فروردین ماه ساعت 16:45 و دوازدهم ، سیزدهم ، چهاردهم و پانزدهم فروردین ماه ساعت 16:00به مدت 30 دقیقه از سیمای خراسان جنوبی ( شبکه خاوران) پخش خواهد گردید.

عوامل برنامه عبارتند از :

تهیه کننده و کارگردان: محمد دستمالچیان خراسانی

تصویربردار: محمد خراسانی

راوی : احمد فخر

نویسنده متن : حسن معینی

تدوینگر: محمد دستمالچیان خراسانی

عنوان بندی : جواد حسن زاده