جهش تولید | دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

مرمت 2 بنای تاریخی شهرستان خوسف - نمایش محتوای خبر

 

 

مرمت 2 بنای تاریخی شهرستان خوسف

2 بنای تاریخی شهرستان خوسف مرمت شد .

آب انبار رفیع و قلعه خوسف مرمت شد .

شناسایی ، مسئول میراث فرهنگی شهرستان خوسف گفت: در این فصل از مرمت برای این دو بنای تاریخی به سازی درب ورودی اصلی قلعه ،  پوشش گنبدي مخزن آب انبار، تعويض آجرهاي فرسوده گنبد ، مرمت سر در آب انبار ، بندکشي و بهسازي اطراف مخزن و راه پله آب انبار،  با هزینه حدود 180 میلیون ریال انجام شد.

آقای شناسایی با بیان اینکه قدمت آب انباررفیعی  به دوره قاجاریه بر می گردد ؛ افزود : این آب ‌انبار شامل یک رشته پلکان آجری ، پاشیر و مخزن ذخیره آب است که پلکان آن در دل زمین حفر شده است.

وی  گفت:  قلعه  خوسف نیز داراي يك درگاه ورودي مستقل در جبهه جنوبي و سنگ حجيمي به قطر 2متر و ضخامت نیم متر برای حفاظت از در قلعه است كه با ديلم ‌هايي با کمک  چندين نفر جابجا می ‌شده است .

مسئول میراث فرهنگی شهرستان خوسف با اشاره به اینکه در اطراف حصار گلي قلعه خوسف 4 برج استوانه‌اي شكل بنا شده كه قاعده آنها عريض‌تر است   افزود: در بخش فوقاني دروازه ورودي ، مخازني از آب جوش قرار داشته كه در مواقع يورش ، آب جوش آنها بر سر مهاجمان ريخته مي‌شده و  هم اکنون می توان بقاياي اندكي از آنها را دید .

قلعه تاریخی شهر خوسف در دوره افشاريه  ساخته شده و با شماره 4486  و آب‌انبار حاج رفیع مربوط به دوره قاجاریه است و  با شماره‌ 3473 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی