رونق تولید ملی | جمعه، ۲۶ مهر ۱۳۹۸

مرمت مسجد تاریخی خضري دشت بياض قاین - نمایش محتوای خبر

 

 

مرمت مسجد تاریخی خضري دشت بياض قاین

مسجد تاریخی خضري دشت بياض قاین مرمت شد .

عباسی ، مسئول ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قاین گفت: اصلاح بندکشي ، آجر فرش و محوطه سازی از جمله اقداماتی است که در این فصل از مرمت با هزینه 30 میلیون ریال در مدت 2 ماه برای این بنای تاریخی انجام شد .

مجسد خضری دشت بیاض مربوط به دوره صفوي است که  با شماره 6653 در فهرست آثار ملي ثبت  شده است.

به استناد قدیمی ترین سند وقفی موجود در اداره اوقاف و امور خیریه خضری دشت بیاض بنای اولیه ساخت مسجد تاریخی خضري دشت بياض به 920هجری قمری می رسد.بانی آن امیر رفیع الدین بود . این مسجد 800متر مربع مساحت داشته که 300متر مربع آن صحن و بقیه زیر بنا بود.علاوه بر ایوان خانه ها و رواقهایی داشته است .ارتفاع ایوان آن حدود 11متر بود. در ساختمان این بنا از آجر و خشت استفاده شده و قطر دیوار ایوان آن نزدیک به یک متر و نیم بود.
در وقفنامه این مسجد چنین آمده است :
بنا بر مقتضای حدیث من بنی لله مسجدا الله بنی الله له بیتا فی الجنه در قریه فارس بهشتی که وطن مالوف آن جناب و آباء و اجداد بزرگوار اوست و نمونه ای است از بهشت و رشکیست از روضه اعلی علیین  در زمین ملک خود باهتمام معماران غیب وهندستان لاریب مسجدی جامع بنا فرموده که ظاهر فرخنده ماثر آن چون ظاهر و باطن بانی نورانی و باطن خجسته مواطن آن چون ظاهر حمیده بیت الله الحرام ایمن از تفرقه وپریشانی وواقع است آن مسجد جامع مذکور به قریه فارس فردوس منزلت از بلوک دشت بیاض بولایت قهستان از سرکار قاین واقف مذکوریکصد و شصت فنجان آب با اراضی از قنات دشت بیاض را برای مصارف مسجد و سایر امورات خیر وقف نموده است .

بنای اولیه مسجد در زلزله سال 1347تخریب و ساختمان فعلی به سبک جدید در محل مسجد قدیمی ساخته شده است . وجود دو چنار قدیمی و نهر آب جاری در کنار مسجد از جاذبه های زیبااین مسجد است

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی