سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

مراقب کودک سه ساله‌تان باشید که عینکی نشود - نمایش محتوای خبر

 

 

مراقب کودک سه ساله‌تان باشید که عینکی نشود

آستیگماتیسم ، فرزند زیر سه سالتان را برای تمام عمر عینکی می کند.

وقتی اشیایی دور را به صورت تار، پر چین و چروک و در هم می بینید، هم اعصابتان به هم می‌ریزد، هم دچار خستگی، سردرد و ریزش اشک می‌شوید.

در صورت  مشاهده این علائم و مراجعه به چشم پزشک مشخص می شود که شما مبتلا به یک  ناهمخوانی بینایی به نام آستیگماتیسم هستید .

آستیگماتیسم وقتی ایجاد می‌شود که قرنیه به جای حالت کروی ، شکل بیضی پیدا کند.  این تغییر شکل قرنیه می تواند ریشه در وارد آوردن فشار بیش از حد پلک‌ها و عضلات چشمی بر قرنیه و یا وارد کردن ضربات و صدمات در طول زندگی به چشم باشد . با این همه هنوز هم علت بروز آستیگماتیسم ناشناخته مانده است و پزشکان ژنتیک را در این بیماری دخیل می دانند

علی میرزاجانی ، رئیس انجمن اپتومتری ایران ، گفت: آستیگماتیسم به دلیل اینکه یک کلمه انگلیسی و نا آشناست در کشور ما مردم اطلاع کافی از آن ندارند و با شنیدن آن دچار استرس و نگرانی زیادی می‌شوند .

 حقیقت این است که انحنای کره چشم در قسمت جلو را آستیگماتیسم می‌گوییم که چیزی شبیه نزدیک بینی یا دور بینی است .

وی همچنین افزود : آستیگمات بودن چشم امری عجیب و خاص نیست ، بلکه در چنین حالتی همه‌ خطوط در جهات مختلف واضح دیده نمی‌شوند .

دکتر علی میرزاجانی در خصوص تنبلی چشم کودکان ، تصریح کرد: رشد و تکامل مرکز بینایی در مغز ، از دوران جنینی تا حدود ده سالگی ادامه دارد ، اما حداکثر سرعت رشد آن تا  سه سالگی است .

بعد از تکمیل شدن دستگاه بینایی در این دوران ، فرد قدرت این را دارد تا اشیا و اطراف خود را واضح ببیند .

وی همچنین ادامه داد : در این مدت به خصوص در سه سال اول زندگی ، هر عاملی که باعث اختلال بینایی یک یا هر دو چشم کودک شود ، رشد و تکامل دستگاه بینایی کودک را متوقف می کند و در نتیجه باعث کاهش بینایی می‌شود .

تنبلی چشم نوعی کاهش بینایی است که در آن نمی‌توان در چشم یا عصب بینایی ، هیچ گونه عیب ساختمانی روشن و واضحی دید . بنابر این چنین چشم بی عیبی که دید کمتری دارد دچار تنبلی چشم است .

رئیس انجمن اپتومتری ایران در خصوص درمان آستیگماتیسم عنوان کرد : فردی که مبتلا به آستیگماتیسم ، نزدیک بینی یا دوربینی است، می‌تواند با مراجعه به چشم پزشک ، از عینک و لنز مخصوص یا جراحی برای رفع عیوب انکساری چشم خود استفاده کند .

دکتر علی میرزاجانی ، رئیس انجمن اپتومتری‌ ایران ، در پایان گفت : این نکته را فراموش نکنید که مقدار آستیگماتیسم و محور آن ممکن است به آهستگی تغییر کند . به همین دلیل انجام معاینات مکرر و منظم به شما کمک می‌کند در همه حال از یک بینایی کامل و دقیق برخوردار باشید .

پس برای اینکه کودکمان برای یک عمر به دلیل آستیگماتیسم شدن چشم عینکی نشوند ، والدین و به ویژه مادران باید به نکات زیر توجه کنند :

1- از انجام بازی های خطرناک که موجب صدمه به ناحیه صورت و چشم کودک می شود جلوگیری کنند .

2- از مالیدن دست‌های آلوده کودک به چشم جلوگیری کنند .

3- در زمان هایی که در چشم کودک ریزش اشک مشاهده می‌کنند او را به چشم پزشک ببرند و از درمان خانگی پرهیز کنند.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران