جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

مراسم کفچلزی - نمایش محتوای رمضان

 

 

مراسم کفچلزی

Loading the player...

 

 

در فرهنگ واژگان استان خراسان جنوبی ، واژه ای با عنوان کَفچِلِز ، کَفچِلیز یا در اصطلاح محلی کُوچِلِز وجود دارد که به معنای کفگیر یا کفچه می باشد.  

مراسم کفچلزی ( کفگیرزنی ) يكي از مراسمي است که در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان در خراسان جنوبی ( مصادف با شب قصاص ابن ملجم مرادی ) انجام مي شود.

كفچلزي بدين صورت است كه زنان و دختران هر كدام يا هر دو نفر با هم يك سبد يا قلبيري را كه پارچه اي درون آن انداخته بودند را برداشته و در آن يك آئينه ، يك شانه ، يك سرمه دان و قرآن مي گذاشتند و يك كفچلز ( كفگير یا ملاقه يا قاشق ) به دست ديگر گرفته و به در خانه هايي كه از پيش در نظر گرفته اند مي روند در حاليكه صورت خود را چنان در چادر پنهان مي كنند كه ديده و شناخته نمي شوند .

به در هر خانه اي كه مي رسند با كفچلز چند بار با فواصل كوتاه به در خانه مي كوبند و بدان وسيله حضور خود را اعلام مي كنند . بانوي خانه به دم در آمده ، سبد آن ها را گرفته و ابتدا براي تيمن شانه را بر مي دارد و به موهاي خود مي كشد . بعد سرمه دان را به دست گرفته و چشمهايش را با سرمه سياه مي كند . آنگاه آئينه را برداشته و چهره خود را در آئينه نگاه مي كند . بعد آنها را با مبلغي پول داخل سبد مي گذارد و به صاحبش مي دهد .

البته در حال حاضر سالهاست كه علاوه بر پول چيزهايي نظير آرد ، خرما و ... نيز مي گذارند .

زن كفچلز با مبالغي كه جمع مي کند پارچه اي گرفته و ظهر روز بيست و هفتم در مسجدي يا در خانه خود ، در فاصله بين نماز ظهر و عصر پوشاكي براي خود برش زده و همان روز مي دوزد و مي پوشد .

عقیده بر این است که دوختن لباس ، باید قبل از غروب آفتاب روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان به اتمام رسیده و بر تن زن شود

مردم بر اين باورند كه با پوشیدن این لباس ، تمام سال را به شادي خواهند گذراند و از همه بليات مصون خواهد بود. در برخی نقاط استان این مراسم به مراسم ملاقه زنی نیز معروف است.

لازم به ذکر است مراسم آیینی کفچلزی به شماره 816 در تاریخ 4/11/1391 به ثبت آثار ملی رسیده است .