سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

مراسم عزاداری حسنیه

مراسم عزاداری حسنیه


یکی از مراسمی که در ایام عزاداری امام حسین (ع) در سطح استان خراسان جنوبی و به ویژه در روستاها و بخش های استان انجام می شود ؛ برگزاری مراسمی تحت عنوان « حَسَنیّه » یا « حَسَنیه » است .

در این مراسم عزاداران حسینی از پیر و جوان حلقه‌ای بزرگ دور علم ابوالفضل العباس(ع) تشکیل می‌دهند . به گونه ای که هر نفر با دست چپ ، زیربغل سمت چپ نفر کناری خود را گرفته و با دست راست در حین چرخیدن دو بار به سینه و دو بار به پای خود می‌زنند و یک نفر که معمولا بزرگ روستاست ، اشعاری به این ترتیب می‌خواند : حسن حسین یا الله ، حسن حسین یا الله / حسن حسین یا الله ، یزید لعنت الله * حسین چه شد ، شهید است / کشنده اش ، یزید است * تشنه حسین به کربلا ، شیعه ، تو آب می خوری؟ / حسن حسین یا الله ، یزید لعنت الله * قسمت اول این ابیات توسط مداح یا ذاکر و قسمت دوم توسط عزادارن یا همان افرادی که دور علم می‌چرخند بیان می‌شود .

در شب‌هایی که به ایام تاسوعا و عاشورای حسینی نزدیک می‌شوند اشعاری جدید به اشعار قبلی اضافه می‌شود، در شب تاسوعا می‌گویند : یا عباس یا عباس ، جانم فدای عباس . در این هنگام مداح اصلی با انگشت به علم حضرت ابولفضل (ع ) اشاره می‌کند و می‌گوید : این علم از کیست که بی صاحب است؟ عزادارانی که در حال انجام مراسم هستند جواب می دهند، این علم از ماه بنی هاشم است .

در شب عاشورا باز گروهی از عزاداران می خوانند ، شب قتل حسین خون می زند جوش ، گروهی دیگر جواب می دهند ، فلک سرگشته و عالم سیه پوش و یا می خوانند شب قتل حسین بی گناه است ، فلک سرگشته و عالم سیاه است . این اشعار ادامه دارد تا حدود ۲۰ دقیقه و در پایان عزادران با ذکر کلمه یا الله یا الله به سمت علم می‌روند و آن را می بوسند .

فلسفه این شیوه عزاداری به زمان های گذشته همچون دوران حکومت رضاخان بر می گردد که عزاداری برای امام حسین (ع) ممنوع بوده و لذا مردم عنوان عزاداری را به نام امام حسن (ع) تغییر می داده اند تا عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) و نام عاشورا زنده بماند . به همین دلیل هم این مراسم حَسَنیّه نام گرفته است .

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.