جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

مراسم جمع خوانی قرآن کریم - نمایش محتوای رمضان

 

 

مراسم جمع خوانی قرآن کریم

ماه مبارک رمضان ، بهار قران است و فرصتی برای تمرین ویژه بندگی ، پالایش روح و روان و پرهیز از آلودگی ، فصل بازنگری در گذشته و چنگ زدن و پناه بردن به دامن قرآن و به همین سبب است که در ماه بهار قران ، توجه مردم به تلاوت کلام وحی نیز بیشتر می شود .

از جمله آداب و رسوم مردم استان خراسان جنوبی در ماه مبارک رمضان ، برگزاری جلسات قرآن خوانی است که به این جلسات « دوره قران » می گویند .

این جلسات معمولا به دو شیوه خانگی و یا عمومی برگزار می شود . در شیوه خانگی معمولا محفل خانوادگی است و اعضاء فامیل گرد هم می آیند و به تلاوت قران می پردازند و در نوع عمومی ، مردم از اقشار و گروه های مختلف ، زن و مرد و پیر و جوان در اماکن مذهبی همچون مساجد ، امامزادگان و ... گرد هم آمده و به جزخوانی روزانه قران کریم می پردازند .

دوره های قران معمولا در شب برگزار می شود و در این دوره ها یک نفر به نام « مُلّا » حضور دارد که در روخوانی قران کریم تبحر دارد . در زمانی که کسی کلمه ای از قرآن را اشتباه بخواند فقط وی می تواند آن اشتباه را تصحیح کند .

در پایان ماه مبارک رمضان حوزه قران هم تمام می شود ، چون هر شب یک جزء قران خوانده می شود و معمولا کسی که در این دوره سوره « الرحمن » یا « یس » به وی رسیده باشد مردم را با خرما یا شیرینی پذیرایی می کند و کسی که به او سوره « توحید ( قل هوالله ) » رسیده باشد روز عید فطر باید یک آش درست کند که به آن آش « قل هوالله » می گویند .