جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

مدرسه علیا - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مدرسه علیا

Loading the player...

 

فردوس شهری آباد و در حال توسعه است و در ۲۱۷ کیلومتری شمال غربی بیرجند قرار دارد. شهرفردوس در جلگه های دامنه جنوب غربی کوه های کلات واقع شده و کویر نمک در غرب و شمال آن گسترده است.

این مدرسه در اواخر دوره حکومت صفویه به دست فردی به نام «میر علی بیک» ساخته شده و تا سال‌های پیش از زلزله سال ۱۳۴۷، به عنوان مدرسه مورد استفاده بوده‌است. از مشخصات بارز در معماری این مدرسه، تکرار فرم هشت ضلعی در قسمت‌های مختلف پلان آن است این بنا در شهر قدیم فردوس واقع شده است. این بنا به صورت یک مدرسه چهار ایوانی است که هشتی بنا بعد در ورودی واقع شده است.

داخل هشتی دو بنای شاخص هست یکی مسجد یکی مدرسه، این الگوی معماری تداوم معماری دوره تیموری می باشد. فضاهای داخلی مدرسه عودتا از دو راهرویی است که در گوشه های مدرسه جا نمایی شده است. در این مدرسه چهار ایوان چهار طرف و بعد حجره ها در اطراف فرا گرفته وسط حیات مدرسه باغچه های گودال باغچه قرار دارد بالای ساختمان حیات مرکزی حجره هایی دیده می شود که بعضی کلاس درس و بعضی اتاق اقامت طلاب بود ه است. پوشش آن از آجر و ساروج و کف پوش اجر می باشد.

 دو ورودی دارد یک خروجی و یک ورودی است. اتاقی در بالای هشتی بنا واقع شده که اتاق مدیر مدرسه بوده است. این مدرسه در انتهای راسته بازار شهر فردوس قرار گرفته است.