جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

محمدرضا غضنفری

محمدرضا غضنفری


Loading the player...

 

«محمدرضا غضنفری» از مداحان و ذاکرین اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در شهر خضری دشت بیاض استان خراسان جنوبی است.

وی 30 سال سن دارد و در معرفی خود چنین می گوید: «مدت 20 سال است که در زمینه عزاداری و عرض ارادت به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) مشغول هستم. حدودا 9 یا 10 سال داشتم که نوحه خوانی را آغاز کردم و آن زمان آنقدر کوچک بودم که بزرگترها من را روی منبر می گذاشتند و به لطف امام حسین (ع) این مسیر را ادامه دادم تا حال حاضر».

او در خصوص منابعی که در روضه خوانی خود استفاده می کند چنین می گوید: «منابع مختلفی برای روضه خوانی مورد استفاده قرار می گیرد، اما در بین آنها از مقاتل لهوف سیدبن طاووس و منتهی الامال شیخ عباس قمی بیشتر استفاده می شود.

محمدرضا غضنفری اعتقاد دارد هدف از روضه خوانی و مداحی گریاندن مستعمین به هر طریق و قیمتی نیست؛ بلکه هدف باید این باشد که برای آشنایی هر چه بیشتر مردم با حقایق واقعه کربلا، آنچه در آن واقعه عظیم رخ داده است از طریق منابع معتبر نقل گردد. وی می گوید: «رهبر معظم انقلاب همواره مقتل را در مقابل داشته و  از رو آن را می خوانند و پیام این کار ایشان این است که مداحان و روضه خوانان همواره بر اساس منابع مستند و کتب معتبر حوادث را بیان نمایند».

محمدرضا غضنفری درخصوص مراسم عزاداری در شهر خضری دشت بیاض نیز چنین می گوید: « مراسم عزاداری در شهر خضری دشت بیاض ویژگی های خاص خود را دارد. مراسم «روسیاه» که مربوط به صبح روز عاشوراست یکی از بهترین و زیباترین مراسم هایی است که در یکی از مساجد جامع این شهر برگزار می شود. این مراسم عملا قبل از اذان صبح روز عاشورا آغاز می شود و پس از اقامه نماز جماعت صبح، مراسم سوگواری و عزاداری آغاز می گردد.

غضنفری یکی از مقتل های مورد علاقه خود را که در شب شهادت امام سجاد (ع) با خود زمزمه می کند، نقل می کند: «ای تو امام اسرا، رفتی و از کرب بلا، خطبه تو زینب تو، شام کند کرب بلا، هیهات مناالذله، هیهات مناالذله».

رای شما
میانگین (1 رای)
The average rating is 5.0 stars out of 5.