رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

محدودیت اطلاعات تجاری ، سدی فراروی روابط اقتصادی ایران و پاکستان - نمایش محتوای خبر

 

 

محدودیت اطلاعات تجاری ، سدی فراروی روابط اقتصادی ایران و پاکستان

محدودیت اطلاعات تجاری ، سدی فراروی روابط اقتصادی ایران و پاکستان است.

نور محمد جادمانی ، سفیر پاکستان در ایران ، مشکل اصلی در افزایش روابط تجاری ، بازرگانی و اقتصادی میان ایران و پاکستان را محدود بودن اطلاعات تجاری طرفین از یکدیگر دانست .

نور محمد جادمانی در دیدار تجار و بازرگانان خراسان جنوبی در بیرجند گفت : به دلیل همین محدود بودن اطلاعات تجاری ، صادرات و واردات دو کشور ایران و پاکستان از یکدیگر خیلی کم است.

وی با اشاره به جمعیت 300 میلیون نفری پاکستان ، ایران و افغانستان افزود : باید از ظرفیت این سه کشور برای توسعه روابط تجاری و بازرگانی بهره برد .

سفیر پاکستان در ایران گفت : هر یک از استان های ایران می توانند با یکی از ایالت های پاکستان اتاق مشترک بازرگانی ایجاد کنند .

نور محمد جادمانی با اشاره به ضعف بازاریابی شرکت های ایرانی در کشورش افزود : با وجود بازار مناسب برای کالاهای ایرانی در پاکستان ، تعدادی از کالاهای مورد نیاز پاکستان از ترکیه و دیگر کشورها تأمین می شود .

وی برای رفع مشکل صادرات دام از پاکستان به ایران ، ایجاد منطقه قرنطینه دام و واحدهای بسته بندی مواد پروتئینی در خاک پاکستان را به طرف ایرانی پیشنهاد کرد .

سفیر پاکستان در ایران ،  برای رفاه بازرگانان خراسان جنوبی هم قول داد که کنسولگری پاکستان در مشهد و زاهدان ، هرچند وقت برای صدور ویزا ، به بیرجند سفر کنند .

احتشام ، رئیس اتاق بازرگانی خراسان جنوبی هم از صنایع معدنی، سیمان ، صنعت چاپ و بسته بندی، کاشی و سرامیک و لاستیک سازی به عنوان واحدهای مهم تولیدی و صنعتی در استان یاد کرد و گفت : این واحدهای تولیدی و صنعتی که در خراسان جنوبی با هدف تولید برای تجارت ایجاد شده اند، می توانند برای کشورهای همسایه نیز  سودمند باشند.

آقای احتشام ، خواستار راه اندازی کمیته های مشترک تجاری بین ایران ، پاکستان و بیرجند شد و افزود : آماده پذیرایی از هیأت تجاری کشور پاکستان در خراسان جنوبی و همچنین اعزام هیئت تجاری از این استان به پاکستان هستیم تا پتانسیل های دو طرف بیشتر معرفی و  راه ورود به بازار برای آنها باز شود.

وی برگزاری نمایشگاه های تخصصی را فرصتی مناسب برای حضور تجار دو کشور عنوان کرد و گفت: در صورتی که تقویمی از نمایشگاه های تخصصی پاکستان داشته باشیم تجار ما می توانند محصولات خود را به نمایش بگذارند و همچنین آمادگی داریم که شرکت های پاکستانی در نمایشگاه های ما شرکت کنند.

وی گفت: در اتاق بازرگانی بیرجند هم آمادگی کامل برای مبادله اطلاعات تجاری با رایزن بازرگانی پاکستان داریم .

راه اندازی دفتر نمایندگی صدور ویزای پاکستان در بیرجند، ارتباط مستقیم میان تجار دو کشور، پرهیز پاکستان و ایران از رقابت منفی در بازار افغانستان، مبادله تفاهم نامه برای حمل و نقل کالا و امکان تردد کامیون های حامل بار دو کشور تا شعاع بیشتر ، از جمله درخواست های تجار خراسانی جنوبی در این نشست بود.

منبع : معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی