جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

مبارزه با اضطراب - نمایش محتوای خبر

 

 

مبارزه با اضطراب

درجاتی از اضطراب طبیعی است و موجب انگیزش شما برای انجام برخی از کارها می‌شود، اما هنگامی که دلشوره شما بالا می‌گیرد و موجب گرفتار آمدنتان در حالتی از ترس و ناراحتی می‌شود، اضطراب تبدیل به یک مشکل خواهد شد.

درمان‌های گوناگونی برای مهار اضطراب وجود دارد، از راه‌کارهای علمی گرفته تا درمان‌های طبی.

دکتر ویتون روانپزشکی در دانشگاه واشنگتن درباره این موضوع پیشنهاد داد که افراد از معجون حرکت استفاده کنند! یک برنامه ورزشی به مدت دست کم نیم ساعت می‌تواند به مهار اضطراب کمک کند.

وی افزود: از مصرف کافئین در هنگام اضطراب بپرهیزید، زیرا هنگامی که مضطربید، نوشیدن کافئین به مانند ریختن بنزین روی آتش می‌باشد. از دیگر راهکار‌های مهار اضطراب، تنفس کردن به آسانی و آرامی است. تنفس تند و عمیق از اولین نشانه‌های اضطراب است که موجب سبک شدن سر، هیجان و افسردگی می‌شود.

وی ادامه داد: مشکل اصلی، تنفس تند نیست، بلکه در این حالت به جای آن‌که با دیافراگم تنفس صورت گیرد با قسمت فوقانی قفسه سینه نفس می‌کشیم. تنفس عمیق‌تر کمک می‌کند تا آرام‌تر شویم. برای دست یافتن به این حالت دراز بکشید، یک دست را بر روی قفسه سینه و یک دست را بر روی شکم قرار دهید، تنها اجازه دهید در هنگام تنفس دستی که بر روی شکم قرار دارد، حرکت کند. تمرین چنین کاری به شما این امکان را می‌دهد که در هنگام افزایش اضطراب به آسانی تنفس خود را تحت فرمان درآورید. تمرکز بر روی فعالیت تنفسی کمک می‌کند تا با اضطراب خود مماشات کنید.

وی تصریح کرد: علت اصلی اضطراب این است که اجازه می‌دهید تمام عوامل نگران کننده به شما یورش می‌آورند. به جای آنکه در تمامی طول روز نگران باشید، به مدت 30 دقیقه در یک جا بنشینید و هیچ کاری انجام ندهید جز آن که به نگرانی هایتان فکر کنید. بدین ترتیب هنگامی که نگرانی‌ها دزدانه به ذهن شما هجوم می‌آورند به خود می‌گویید در زمان نگرانی و بدین ترتیب اضطراب شما به راحتی مهار خواهد شد.

منبع : وب سایت رسمی باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران