سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

بازگشت به صفحه کامل

ماه ماه ( ویژه برنامه افطار ماه رمضان )

ماه ماه ( ویژه برنامه افطار ماه رمضان )


 

« ماه مبارک رمضان » ماه خداوند ، ماه نزول قرآن و از شريف‌ترين ماه‌هاي سال است که در آن درهاي آسمان و بهشت گشوده و درهاي جهنم بسته می‌شود .... . در بیان بزرگی و عظمت این ماه همین بس که رسول خدا (ص) می فرمایند : اگر بنده «خدا» مى‏دانست كه در ماه رمضان چيست ، دوست مى‏داشت كه تمام سال ، رمضان باشد . در لحظات معنوی افطار ، شبکه استانی سیمای خراسان جنوبی ( خاوران ) هر روز به مدت یک ساعت با ویژه برنامه « ماه ماه » مهمان هم استانی های عزیز است . رویکرد اصلی این برنامه " خودسازی و رسیدن به رضایت الهی " است و شامل دو بخش زنده و ضبطی است .

در بخش زنده گفتگو با مهمانان مختلف پیش بینی شده است ؛ به نحوی که از میان چهره های برجسته ، محبوب و از اقشار مختلف سطح استان افرادی شناسایی و به عنوان مهمان در برنامه حضور خواهند داشت . محور اصلی این بخش گسترش فضایل اخلاقی و باورهای دینی ، جذابیت های زندگی دینی ، ارج نهادن به تلاش کسانی که تلاش و همّتشان منجر به موفقیتی ویژه شده و ... می باشد . جهت اطلاع بینندگان عزیز در هر برنامه ، مهمان برنامه شب بعد نیز معرفی می شود . علاوه بر این در بخشی از برنامه ، مجری دوم برنامه حضور داشته و به قرائت پیامک ها و دلنوشته های بینندگان و اخبار و اطلاعیه مراسم های مختلفی که در ماه مبارک رمضان در شهرستانهای مختلف استان برگزار می شود ، می پردازد . در برخی از برنامه ها نیز گروه های تواشیح و همخوانی استان به صورت زنده به اجرای تواشیح خواهند پرداخت .

در لابلای بخش زنده برنامه نیز آیتم های متنوعی پخش می شود که بدین شرح است : - استفاده از کلام سخنوران برجسته استان : در هر برنامه یک پیام از بخشی از دعای روز به عنوان موضوع برنامه انتخاب شده و در قالب بخش کارشناسی برنامه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد .

- گزارش ویژه : در ماه مبارک رمضان برخی فعالیت ها و مراسم های خاص ( مانند : جشن گلریزان ، افطاری های ساده ، فعالیت های قرآنی با حضور قاریان بین اللملی و ... ) انجام می شود که انعکاس این فعالیت ها در این بخش از برنامه انجام می شود . همچنین برخی مشاغل که در ماه مبارک رمضان فعالیت ویژه ای دارند ؛ مانند : مراقبت پرواز فرودگاه ، اورژانس ، بیمارستان ، آتش نشانی ، پادگان ها ، اتوبوس های شرکت واحد ، فعالیت های قنّادی یا رستوران ها و ... به تصویر کشیده خواهد شد . مجموعا تعداد 15 قسمت 7 الی 8 دقیقه ای برای این آیتم پیش بینی شده است .

- من و خدا : در این آیتم با افرادی که دارای شرایط خاصی هستند ( مانند : بیماران خاص ، افراد معلول موفق و ... ) و گفتگو با آنان تجربیات خوبی از زندگی شخصی ، اجتماعی و معنوی آنان در اختیار مخاطبین قرار می دهد ؛ صحبت می شود . تجلّی ماه رمضان در خلق آثار هنرمندان ، شعرا ، نویسندگان و ... نیز در این آیتم به تصویر کشیده خواهد شد . همچنین به تناسب از شهرستان های استان نیز به معرفی مستند گونه چهره ها و نخبه های قرآنی استان پرداخته خواهد شد . مدت این آیتم 7 الی 8 دقیقه است و تعداد 15 قسمت پیش بینی شده است . - حرف های من : در این آیتم ، فضایل اخلاقی در قالب سخنانی از زبان اشیاء بیان خواهد شد که به صورت تلفیقی از نظرات مردم ( بخش گزارشی) و نریشن و تصویر خواهد بود . مطالب این بخش نیز مستند به آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت (ع) خواهد بود . مدت زمان این آیتم 7 دقیقه است و بخش ثابت برنامه می باشد . - فتوکلیپ : با استفاده از تصاویر ارسالی از مخاطبین مربوط به ماه رمضان ( مانند : آداب و رسوم ، مراسم مختلف مذهبی ، سفره های افطار و ... ) ، فتوکلیپ هایی تهیه و در طول برنامه پخش خواهد شد .

– آداب و رسوم استان : در این بخش آداب و رسوم مختلف شهرها و روستاهای استان در ایام ماه مبارک رمضان ، به تصویر کشیده خواهد شد .

*** موضوعات این برنامه برگرفته از دعای روز ماه مبارک رمضان بوده و به شرح ذیل می باشند : الف) موضوع کلی برنامه اول تا هفتم : رمضان بهار دلها :

1- تاریخ 08/04/93 ( یکشنبه ) : موضوع : رمضان ماه بیداری از خواب غفلت .

2- تاریخ 09/04/93 (دوشنبه ) : موضوع : رمضان بهار قرآن

3- تاریخ 10/04/93 (سه شنبه ) : موضوع : راه های بهره مندی کامل از برکات ماه رمضان .

4- تاریخ 11/04/93 ( چهارشنبه ) : موضوع : شیوه های سپاسگزاری از خداوند در ماه مبارک رمضان .

5- تاریخ 12/04/93 ( پنجشنبه ) : موضوع : اهمیت استغفار در ماه مبارک رمضان .

6- تاریخ 13/04/93 ( جمعه ) : موضوع : راه های دوری از گناه و عِقاب ناشی از آن در ماه مبارک رمضان .

7- تاریخ 14/04/93 ( شنبه ) : موضوع : رمضان؛ ماه دوری از گناهان و لغزش ها . ب) موضوع کلی برنامه هشتم تا پانزدهم : کمک به دیگران و خیرخواهی :

8- تاریخ 15/04/93 ( یکشنبه ) : موضوع : اهمیت کرامت و بخشش در ماه مبارک رمضان .

9- تاریخ 16/04/93 ( دوشنبه ) : موضوع : خشنودی همه جانبه خداوند متعال در چیست؟

10- تاریخ 17/04/93 ( سه شنبه ) : موضوع : رمضان راهی به سوی سعادت .

11- تاریخ 18/04/93 ( چهارشنبه ) : موضوع : ارزش احسان و نیکی در ماه مبارک رمضان .

12- تاریخ 19/04/93 ( پنجشنبه ) : موضوع : عدالت و انصاف .

13- تاریخ 20/04/93 ( جمعه ) : موضوع : اهمیت پرهیزکاری و همنشینی با نیکان .

14- تاریخ 21/04/93 ( شنبه ) : موضوع : کرامت و اکرام ایتام .

15- تاریخ 22/04/93 ( یک شنبه ) : موضوع : کرامت و اکرام ایتام . ج) موضوع کلی برنامه شانزدهم تا بیست و چهارم : رحمت خداوند و توبه :

16- تاریخ 23/04/93 ( دوشنبه ) : موضوع : توفیق دوستی با نیکوکاران و دوری از بدکاران .

17- تاریخ 24/04/93 ( سه شنبه ) : موضوع : رابطه عمل صالح و جلب رحمت الهی .

18- تاریخ 25/04/93 ( چهارشنبه ) : موضوع : شب قدر .

19- تاریخ 26/04/93 ( پنجشنبه ) : موضوع : الگو پذیری از سیره حضرت علی (ع) .

20- تاریخ 27/04/93 ( جمعه ) : موضوع : اهمیت شب قدر .

21- تاریخ 28/04/93 ( شنبه ) : موضوع : ‌شهادت حضرت علی (ع) .

22- تاریخ 29/04/93 ( یکشنبه ) : موضوع : ‌راه بهره مندی از برکات شب قدر .

23- تاریخ 30/04/93 ( دوشنبه ) : موضوع : رابطه پاکی از گناهان ( توبه) و جلب رحمت خدا .

24 - تاریخ 31/04/93 ( سه شنبه ) : موضوع : توفیق اطاعت الهی و دوری از نافرمانی خدا و نقش آن در جلب رحمت خداوند . د) موضوع کلی برنامه بیست و پنجم تا سی ام : رحمت خداوند و دستاوردهای ماه رمضان :

25 - تاریخ 01/05/93 ( چهارشنبه ) : موضوع : دوستی دوستان خدا و دشمنی دشمنان خدا ( نقش تولّی و تبرّی در حفظ دستاوردهای رمضان ) .

- تاریخ 02/05/93 ( پنجشنبه ) : موضوع : روز جهانی قدس .

- تاریخ 03/05/93 ( جمعه ) : موضوع : روز جهانی قدس .

- تاریخ 04/05/93 ( شنبه ) : موضوع : قرب الهی دستاورد ماه مبارک رمضان

- تاریخ 05/05/93 ( یکشنبه ) : موضوع : دوری از گناه و پاکی قلب دستاورد ماه مبارک رمضان .

- تاریخ 06/05/93 ( دوشنبه ) : موضوع : خشنودی خدا و رسول ، دستاورد روزه داران حقیقی .

عوامل برنامه عبارتند از :

تهیه کننده : علیرضا کوچی

کارگردان هنری : احمد نیک فرجام

مجری  : سیده سارا موسوی

تصویربرداران تولید : محمد مهربان ، حسن اکبری صدابرداران

تولید : مهدی امیرآبادی زاده ، مصطفی باقری نژاد

نویسنده : سیده سارا موسوی ، علیرضا کوچی ، فرشته شکوهیان

تدوینگر : علیرضا سعادتمند