رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

مالیات‌های معوقه ، مشکل تعاونی‌های مرزنشین - نمایش محتوای خبر

 

 

مالیات‌های معوقه ، مشکل تعاونی‌های مرزنشین

به گفته رئیس هیئت مدیره اتاق تعاون خراسان جنوبی مالیات‌های معوقه، یکی از مشکلات تعاونی‌های مرزنشین است که باید در رفع آن تلاش کرد.

الله نظر اسعد‌زاده ، رئیس هیئت مدیره اتاق تعاون خراسان جنوبی گفت: یکی از مشکل تعاونی‌های مرزنشین مالیات‌های معوقه است که در راستای رفع آن یا باید بخشوده یا راهی برای فعالیت تعاونی‌ها باز شود تا تعاونی‌ها از این محل درآمدی خود بتوانند بدهیشان رابه صورت اقساطی پرداخت کنند.

الله نظر اسعد‌زاده در دومین جلسه ستاد هماهنگی و توسعه تعاون خراسان جنوبی، اظهار داشت: اتاق تعاون به عنوان مرجع خدمات دهنده در استان در بخش‌های مختلف و تاسیس تعاونی‌ها از صفر تا پایان آن فعالیت می‌کند.

وی افزود: در راستای وظایف اتاق تعاون نیز هماهنگی بین تعاونی‌ها، ایجاد تعامل بین تعاونی‌ها، آموزش، حل اختلاف، کنترل، نظارت و هدایت مستمر تعاونی‌ها را برعهده دارد.

رئیس هیئت مدیره اتاق تعاون خراسان جنوبی با اشاره به تامین بودجه اتاق تعاون در استان، تصریح کرد: تامین بودجه اتاق تعاون از محل حق عضویت تعاونی‌ها است و با توجه به مشکلاتی که در استان وجود دارد و تعاونی‌ها نیز از آن بی‌بهره نیستند این بودجه اندک است.

اسعدزاده بیان کرد: با توجه به بودجه اندک خدمات کمی نیز اتاق تعاون استان در بحث آموزش در زمینه‌های مختلف به ویژه برای مدیران، هیأت موسسه، بازرسان، داوری مدیریت منابع انسانی، اصول، بهداشت در تعاون انجام داده است.

وی افزود: در بازدید از تعاونی‌ها و نیز نظارت فوق العاده بر مجامع اتاق تعاون استان 120 مورد بازدید را انجام داده است و در حوزه داوری و حل اختلاف بین تعاونی‌ها با همکاری و همیاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و اتحادیه‌ها در بحث حل اختلاف از 100 فقره بحث و اختلاف 95 درصد آن منتهی به سازش شده است.

اسعدزاده بیان کرد: در بحث واگذاری خدمات اداره کل تعاون استان در ارتباط با اتاق تعاون حمایت و دلسوزی در راستای رفع مشکلات تعاونی‌ها و ایجاد بستر کار و رضایتمندی تعاونی‌ها را فراهم کرده است.

وی با اشاره به اتحادیه مرزنشینان در استان، افزود: این اتحادیه در استان در شرایطی تاسیس شده‌اند که استان و تعاونی‌ها از سرمایه کافی برخوردار نبوده است و از محل اعتبارات بانکی و دولتی هم نتوانسته استفاده‌ای ببرد.

رئیس هیئت مدیره اتاق تعاون خراسان جنوبی تصریح کرد: تدبیری در زمینه تامین سرمایه در گردش اندیشیده شود تا تعاونی‌های مرزنشین خراسان جنوبی از حالت فعلی که منتظر سرمایه گذاری بخش خصوصی است‌‌ رها شده و به صورت مستقل بحث واردات و صادرات را انجام دهند.

اسعدزاده با اشاره به بحث مالیات در حوزه تعاونی‌ها مرزنشین، بیان کرد: مالیات‌های معوقه که چندین سال از آن گذشته است یکی دیگر از مشکلات تعاونی‌های مرزنشین خراسان جنوبی است که از نظر قانونی تعاونی‌ها را زمین گیر کرده و قادر به پرداخت آن نیستند.

وی افزود: در این راستا اگر امکان دارد برای اینکه فعالیت تعاونی‌ها با جدیت ادامه یابد مالیات‌های معوقه آن‌ها بخشوده یا راهی برای فعالیت تعاونی‌ها باز شود تا تعاونی‌ها از این محل درامدی خود بتوانند بدهیشان را به صورت اقساطی پرداخت کنند.

رئیس هیئت مدیره اتاق تعاون خراسان جنوبی گفت: هر کدام از ما باید فرهنگ تعاون و دید تعاون گرانه را در خود و خانواده خود ایجاد کنیم زیرا تعاون حرف اول را در خانواده و اجتماع می‌زند و مفهوم تعاون را مردم در هشت سال دفاع مقدس ارائه کرده‌اند.

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی