جهش تولید | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹

لزوم یادگیری و انس بیشتر با قرآن - نمایش محتوای رمضان

 

 

لزوم یادگیری و انس بیشتر با قرآن

Loading the player...

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در بخشی از بیانات خود در محفل انس با قرآن کریم به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان، در تاریخ 6 خردادماه سال 1396 درخصوص لزوم یادگیری و انس بیشتر با قرآن می فرمایند:

«جلسات قرآنی را افزایش بدهید، هرچه می توانید تعلیم و تعلّم قرآن را زیاد کنید؛ معانی قرآن، مفاهیم قرآن، اینها را زنده کنید. این را من به تلاوتگران عزیزمان -که امروز خوشبختانه بعضی از آقایانی که خواندند این جهت را خیلی خوب رعایت کردند- عرض می کنم که در کیفیّت خواندن، مفهوم آیات قرآنی را مجسّم کنید؛ همچنان‌که یک گوینده‌ی خوب و خوش‌زبان، مثلاً وقتی شعری را می خواند، کلمات را آنچنان ادا می کند که همه‌ی معنای آن کلام برای مستمع زنده می شود - مثل همین مجری خوش‌زبان امروز ما – وقتی ‌که خوب صحبت بکنند، خوب شعر بخوانند، خوب حرف بزنند، کلمات را با لحن مناسب خودش ادا بکنند، همه‌ی آنچه از معنا و مضمون در این کلمه وجود دارد، همه تحویل داده می شود به مستمع و مستمع این را تحویل می گیرد؛ تلاوت قرآن باید این‌جوری باشد؛ همه‌ی آنچه از مضمون در این کلمه هست، با بلند خواندن و آهسته خواندن و اوج گرفتن و پایین آمدن و تغییر صوت و نوع ادا، بایستی خودش را به مخاطب ارائه بدهد؛ البتّه برای کسانی که معنای قرآن را می دانند.

پس بنابراین زبان قرآن را باید یاد گرفت. هرچه ممکن است با زبان قرآن بیشتر انس بگیرید. اینهایی که با قرآن انس دارند، خیلی‌شان عربی هم نخوانده‌اند، امّا قرآن را وقتی می خوانند، معانی‌اش را می فهمند. ما زیاد دیده‌ایم افرادی را که عربی کلاسی و درسی و برنامه‌ای هم نخوانده‌اند امّا از بس با قرآن انس پیدا کرده‌اند و تکرار کرده‌اند و خوانده‌اند آیات قرآنی را، وقتی‌که [قرآن را] باز می کنند و یک آیه‌ای را می خوانند، معنای آیه را می فهمند. با انس زیاد، معنای آیه را می شود فهمید. باید ارتباطمان با قرآن زیاد بشود».