رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۵ خرداد ۱۳۹۸

فصل نوجوانی - نمایش محتوای صدا

 

 

فصل نوجوانی

Loading the player...
فصل نوجوانی

با توجه به اینکه قشر نوجوان ، آینده سازان جامعه هستند و هدایت آن ها در مسیر صحیح ، موجبات پیشرفت جامعه را فراهم خواهد ساخت ؛ لذا توجه به این قشر و نیازهای آن امری ضروری است. به همین سبب شبکه استانی صدای خراسان جنوبی برای مخاطب نوجوان خود (که در بازه سنی 10 تا 15 سال قرار دارند)، برنامه ای ویژه با عنوان «فصل نوجوانی» تولید و پخش می کند.

رویکرد کلی این برنامه پاسخ به نیازها و دغدغه های نوجوانان (از جنبه ارشادی تربیتی، تفریحی سرگرمی و اطلاع رسانی ) و نیز تبیین نحوه تعامل نوجوانان در خانواده و جامعه است.

هر برنامه دارای یک موضوع اصلی و تعدادی موضوعات فرعی است که نوجوانان با آنها درگیر هستند. موضوعاتی همچون: برنامه ریزی درسی، دوست یابی، روش صحیح مطالعه، ارتباط با والدین، اوقات فراغت و ... ).

گوینده برنامه خود یک نوجوان است و مطالبی در خصوص موضوع برنامه بیان می کند. مدت زمان این برنامه 15 دقیقه است و آیتم های مختلف آن عبارتند از:

-معرفی زندگی بزرگان: این آیتم به صورت نمایشی تولید می شود و در آن بزرگان علمی، دینی، ادبی، هنری و ... معرفی می گردند. گوینده برنامه با یک شخصیت نمایشی مصاحبه و ایشان خود را معرفی می کنند. البته اولویت با معرفی شخصیت های به نام استانی است.

- کتاب فروشی: در این بخش یک کتاب که عموماً در رابطه با موضوع برنامه است معرفی می شود. این بخش به صورت نمایشی ساده است که در آن یک نوجوان به کتابفروشی مراجعه و کتابی را در راستای موضوع برنامه درخواست می کند. اطلاعات مربوط به کتاب مانند : نام کتاب، نام نویسنده، نام مترجم، معرفی بخش های کتاب، تعداد صفحات و ... توسط کتابفروش و نوجوان به مخاطبان معرفی می شود.

- شادی های مدرسه: در این بخش خاطرات طنز نوجوانان از خانه و مدرسه و ... توسط خودشان بیان می شود . این آیتم توسط گزارشگر برنامه در محیط و در جمع بچه ها ضبط می شود . در پایان به خاطره ای که از نظر آن جمع جذاب تر باشد جایزه ای تعلق می گیرد . در ایام عزا و روزهای شهادت ائمه اطهار (ع) آیتم «یاد بچگی ها به خیر» جایگزین بخش شادی های مدرسه خواهد بود. در این بخش خاطرات دوران نوجوانی سالمندان توسط خودشان  بیان می شود.

- کارشناسی : در این بخش یک نفر کارشناس به صورت کوتاه (در حد یک دقیقه) در مورد موضوع برنامه صحبت می کند.

- گزارش موضوعی: هر برنامه یک گزارش خواهد داشت که گزارشگر با حضور در جمع نوجوانان به تهیه گزارش می پردازد. گزارش ها و سوالات مربوطه در راستای موضوع برنامه بوده و از جذابیت و شادابی نوجوانی برخوردار است.

- خبرهای نوجوان: در این بخش اخبار استانی مربوط به نوجوانان، توسط یک نوجوان قرائت می شود.

تلفن ها و پیامک های مخاطبان در طول برنامه پخش می شود و موسیقی های با کلام پاپ و موسیقی های بی کلام متناسب با فضای برنامه نوجوان نیز چاشنی بخش برنامه است .

شما نوجوانان عزیز می توانند برنامه «فصل نوجوانی» را در ساعت16:20 روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه هر هفته از شبکه استانی صدای خراسان جنوبی (خاوران) بشنوند.

تاریخ تولید: 1395

تهیه کننده و صدابردار برنامه فصل نوجوانی «هانیه پیرامی» است .

«فاطمه زهرا روزی» مجری و «زهرا باخدا» و «فاطمه برهانی» گزارشگران این برنامه هستند.

نویسندگی این برنامه را «زهرا امینی» بر عهده دارد.

باریگران بخش های نمایشی برنامه نیز عبارتند از: فرشته بهمن زاده، مهدی حقگو، هانیه پیرامی، باقر بارانی، مسعود حسنی