جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

فصل نوجوانی - نمایش محتوای صدا

 

 

فصل نوجوانی

Loading the player...
فصل نوجوانی

با توجه به اینکه قشر نوجوان ، آینده سازان جامعه هستند و هدایت آن ها در مسیر صحیح ، موجبات پیشرفت جامعه را فراهم خواهد ساخت ؛ لذا توجه به این قشر و نیازهای آن امری ضروری است .

تقویت روحیه اعتماد به نفس ، اصلاح رفتارهای ناپسند و آموزش رفتارهای اجتماعی صحیح ، ایجاد امید به آینده ، تشویق به علم آموزی ، ارائه الگوهای موفق از زندگی بزرگان ، ارائه راهکارهای صحیح دوست یابی ، مشاوره تحصیلی و ... از جمله مهمترین دغدغه هایی است که در برخورد با این قشر باید به آن توجه کرد .

به همین سبب شبکه استانی صدای خراسان جنوبی ، برای مخاطب نوجوان خود ( که در بازه سنی 10 تا 15 سال قرار دارند ) ، برنامه ای ویژه تولید و پخش می کند .

رویکرد کلی این برنامه که « فصل نوجوانی » نام دارد ، پاسخ به نیازها و دغدغه های نوجوانان ( از جنبه ارشادی تربیتی ، تفریحی سرگرمی و اطلاع رسانی ) و نیز تبیین نحوه تعامل نوجوانان در خانواده و جامعه است .

هر برنامه دارای یک موضوع اصلی و تعدادی موضوعات فرعی است که نوجوانان با آنها درگیر هستند . موضوعاتی همچون : برنامه ریزی درسی ، دوست یابی ، روش صحیح مطالعه ، ارتباط با والدین ، اوقات فراغت و ... ) .

گوینده برنامه ، خود یک نوجوان است که مطالبی در خصوص موضوع برنامه بیان می کند . آیتم های مختلف برنامه نیز به شرح ذیل است :

-گزارش موضوعی :هر برنامه یک گزارش خواهد داشت که گزارشگر با حضور در جمع نوجوانان به تهیه گزارش می پردازد . گزارش ها و سوالات مربوطه در راستای موضوع برنامه بوده و از جذابیت و شادابی نوجوانی برخوردار است .

-کتاب فروشی :در این بخش یک کتاب که عموماً در رابطه با موضوع برنامه است معرفی می شود . این بخش به صورت نمایشی ساده است که در آن یک نوجوان به کتابفروشی مراجعه و کتابی را در راستای موضوع برنامه درخواست می کند . اطلاعات مربوط به کتاب مانند : نام کتاب ، نام نویسنده ، نام مترجم ، معرفی بخش های کتاب ، تعداد صفحات و ... توسط کتابفروش و نوجوان به مخاطبان معرفی می شود .

-زندگی بزرگان :این آیتم به صورت نمایشی تولید می شود و در آن بزرگان علمی ، دینی ، ادبی ، هنری و ... معرفی می گردند . گوینده برنامه با یک شخصیت نمایشی مصاحبه و ایشان خود را معرفی می کنند . البته اولویت با معرفی شخصیت های به نام استانی است .

-خبرهای نوجوان :در این بخش اخبار استانی مربوط به نوجوانان ، توسط یک نوجوان خوانده می شود .

-شادی های مدرسه :در این بخش خاطرات طنز نوجوانان از خانه و مدرسه و ... توسط خودشان بیان می شود . این آیتم توسط گزارشگر برنامه در محیط و در جمع بچه ها ضبط می شود . در پایان به خاطره ای که از نظر آن جمع جذاب تر باشد جایزه ای تعلق می گیرد .در ایام عزا و روزهای شهادت ائمه اطهار (ع) آیتم « یاد بچگی ها به خیر » جایگزین بخش شادی های مدرسه خواهد بود . در این بخش خاطرات دوران نوجوانی سالمندان توسط خودشان  بیان می شود .

-کارشناسی :در این بخش یک نفر کارشناس به صورت کوتاه ( در حد یک دقیقه ) در مورد موضوع برنامه صحبت می کند .

تلفن ها و پیامک های مخاطباندر طول برنامه پخش می شود و موسیقی های با کلام پاپ و موسیقی های بی کلام متناسب با فضای برنامه نوجوان نیز چاشنی بخش برنامه است .

شما نوجوانان عزیز می توانند برنامه « فصل نوجوانی » را در ساعت 06:45 روزهای یکشنبه ، سه شنبه و پنج شنبه هر هفته از شبکه استانی صدای خراسان جنوبی ( خاوران ) بشنوند . تکرار برنامه نیز در ساعت 15:40 روزهای شنبه ، دوشنبه و چهارشنبه پخش می شود .

لازم به ذکر است تولید و پخش این برنامه از ابتدای مهر ماه آغاز شده و تا پایان سال جاری نیز ادامه خواهد داشت .

تاریخ تولید: 1393

تهیه کننده و صدابردار برنامه فصل نوجوانی « هانیه پیرامی » است . « فاطمه زهرا روزی » مجری و « زهرا باخدا » گزارشگر نوجوان این برنامه هستند . نویسندگی این برنامه را « زهرا امینی » بر عهده دارد .