جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

فروش بدون نسخه داروی ریتالین ممنوع - نمایش محتوای خبر

 

 

فروش بدون نسخه داروی ریتالین ممنوع

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، معاون درمان  دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: فروش هرگونه دارویفروش بدون نسخه داروی ریتالین ممنوع ریتالین بدون نسخه پزشک متخصص ممنوع است و با داروخانه های خاطی برخورد می شود.

آقای احمدی با بیان اینکه فروش هرگونه داروی دیگر  به جز داروهای معمولی و مسکن بدون نسخه پزشک در داروخانه ممنوع است، افزود: متأسفانه قرص ریتالین با تفکری اشتباه در شب های امتحان بین برخی دانش آموزان و دانشجویان مورد استفاده قرار می گیرد که این تفکر اشتباه و مصرف قرص ریتالین در بعضی افراد  منجر به  اختلالات روانی و حتی خونریزی مغزی می شود.

وی با بیان اینکه مصرف ریتالین برای برخی بیماری های روانی و به صورت تخصصی تجویز می شود، گفت: مصرف این دارو در فرد سالم ممکن است در کوتاه مدت، سبب کاهش خواب و افزایش بیداری شود اما در بلند مدت عوارض برگشت ناپذیر خواهد داشت که مهمترین آن اعتیاد به این قرص است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، سردرد، حالت تهوع و افزایش یا کاهش ضربان قلب را از جمله عوارض مصرف خودسرانه این دارو اعلام کرد و افزود: خرید و فروش این دارو بدون نسخه پزشک متخصص اعصاب و روان، قاچاق محسوب می شود و  شهروندان باید هر گونه خرید و فروش غیر مجاز را چه در داروخانه ها و چه در موارد دیگر به سازمان غذا و دارو اطلاع دهند.

وی از خانواده ها خواست  در ایام امتحان توجه بیشتری به فرزندانشان داشته باشند تا بی اطلاعی دانش آموز و خانواده سبب عوارض جبران ناپذیر نشود.