جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

فردوس ، قطب شاخص سفال در خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

فردوس ، قطب شاخص سفال در خراسان جنوبی

شهرستان فردوس،قطب شاخص سفال در استان خراسان جنوبی است.

با توجه به پیشینه هنر سفال گری در شهرستان فردوس و وجود هنرمندان و صنعتگران این رشته از هنرهای سنتی و صنایع دستی، می توان از فردوس به عنوان قطب اصلی و شاخص سفال در خراسان جنوبی نام برد.

نجفیان ، سرپرست میراث فرهنگی شهرستان فردوس از بررسی و پیگیری طرح همایش استانی سفال و سفالگری در فردوس خبر داد .

نجفیان گفت : مقدمات طرح همایش سفال و سفالگری با عنوان " دست آب خاک " در شهرستان فردوس در دست انجام است.

وی از وجود کارگاه های سفال در شهرستان خبر داد و افزود : وجود یک کارگاه بزرگ کتیبه ای نقش برجسته سفال که در سال جاری مفتخر به اخذ نشان ملی گردید و سه کارگاه بزرگ تنور سازی و نای و دو کارگاه بزرگ سفالگری،کارگاه سرامیک و چندین کارگاه کوچک دیگر سفال در شهرستان زمینه ساز اشتغال بیش از 50 نفر در کارگاههای بزرگ و بیشتر از 24 نفر در کارگاههای کوچک به صورت مستقیم در شهرستان شده است.

وی با تاکید بر اینکه احیای رشته های هنرهای سنتی و رشد و توسعه صنایع دستی در دستور کار جدی است خاطر نشان کرد: میزان تولید نای و تنور در شهرستان ماهیانه حدود 500 قطعه است که عمده تولیدات به استانهای خراسان رضوی، شمالی، جنوبی، سمنان، یزد و کرمان ارسال می شود .

سرپرست میراث فرهنگی گفت : تولیدات کتیبه ای سفال ماهیانه هزار قطعه و تولیدات سفالی بالغ بر هزار و 500 قطعه در ماه است که علاوه بر داخل به برخی از کشور های عربی و منطقه صادر می شود.

نجفیان افزود : با راه اندازی خانه صنایع دستی، ضمن برگزاری دوره های مختلف رشته های هنرهای سنتی، تلاش داریم با حمایت اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی، در راستای حمایت از هنر سفال و سفالگران گرانسنگ ، همایش استانی آن را در هفته صنایع دستی سال 95 در فردوس برگزار کنیم .

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای خراسان جنوبی