رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۲۶ خرداد ۱۳۹۸

فردا؛ آغاز جشن جهانی شدن قنات بلده فردوس - نمایش محتوای خبر

 

 

فردا؛ آغاز جشن جهانی شدن قنات بلده فردوس

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، رئیس همایش دانشگاهی بین المللی قنات جهانی بلده در نشستفردا؛ آغاز جشن جهانی شدن قنات بلده فردوس خبری ویژه این همایش گفت: محورهای همایش دانشگاهی بین المللی قنات جهانی بلده در موضوعات مکانیزه شدن گردشگری، فرهنگ استفاده از آب و آینده قنات با توجه به تغیر اقلیم گرم و خشک خراسان جنوبی است.

اسلام پناه افزود : مقالات ارسال شده به دبیرخانه این همایش در بیرجند 82 مقاله بوده که از این تعداد، 64 مقاله پذیرفته شده و 42 مورد از مقالات پذیرفته شده از داخل استان است.

وی گفت: برای بهبود شرایط موجود قنات جهانی بلده، به دنبال جذب سرمایه گذار خارجی و بخش خصوصی  هستیم و گام های اولیه را هم برداشته ایم.

رئیس همایش دانشگاهی بین المللی قنات جهانی بلده با اشاره به اختصاص 610 میلیون تومان برای بازسازی و لایروبی قنات بلده افزود: این اعتبار در حال هزینه کرد برای بازسازی قنات است .

همایش دانشگاهی بین المللی قنات جهانی بلده با مشارکت دانشگاه بیرجند و هلدینگ دانش بنیان لیدکو  22 و 23 خرداد در فردوس برگزار می گردد.

قنات بلده فردوس با قدمت دوره ساسانی دارای 15 رشته قنات و طول مسیر 35 کیلومتری است که آب مورد نیاز 2 هزارو 382 هکتار از زمین های  فردوس را تامین می کند.