جهش تولید | دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

فرآوری زرشک و زعفران راهکار حفظ بازارهای جهانی - نمایش محتوای خبر

 

 

فرآوری زرشک و زعفران راهکار حفظ بازارهای جهانی

برای حفظ بازارهای جهانی زرشک و زعفران باید فرآوری شود.

برای حفظ بازارهای جهانی زرشک و زعفران باید فرآوری شود.

شافعی، رئیس اتاق بازرگانی کشور با اشاره به اینکه اگر کار متفاوتی در بخش زرشک و زعفران انجام نشود بطور یقین موقعیت جهانی خود را از دست می دهیم گفت: برای جلوگیری از آن باید صنایع تبدیلی فعال و به آنها توجه شود.

شافعی در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان جنوبی با بیان اینکه در کشور کالایی مانند زعفران نداریم که 98 درصد تولید آن فقط در کشور ما باشد گفت: اگر سایر کشورها در تولید زعفران وارد شوند شاهد نزول حضور خود در جهان خواهیم بود.

وی افزود: در شرایط فعلی باید در مسیر رفتن به سوی استفاده از تکنولوژی مدرن برای زعفران و زرشک باشیم و محصولات دارویی از آنها بسازیم.

رئیس اتاق بازرگانی کشور گفت: باید به این دو محصول توجه شود چرا که شغل های زیادی را در کشور فراهم کرده است و گروه های اجتماعی که این محصولات را تولید می کنند متفاوت از سایر کالا هستند.

شافعی افزود: اتاق بازرگانی بیرجند مطالعاتی را در خصوص فرآوری این دو محصول استراتژیک انجام می دهد و اتاق بازرگانی کشور هم به او کمک خواهد کرد.

استاندار خراسان جنوبی هم گفت: اخیراً با توافقاتی که با یکی از موسسه های بخش خصوصی انجام شده مقرر شد نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان در حوزه زرشک و زعفران سرمایه گذاری شود.

سید علی اکبر پرویزی افزود: قطعاً جلوگیری از خام فروشی محصولات و نیز توجه به صنایع بسته بندی و فراوری محصولات در این حوزه نیز می تواند علاوه بر ایجاد ارزش افزوده بیشتر، برای ایجاد اشتغال و برندسازی محصولات نیز کمک کند.

جعفری سرپرست اداره کل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی هم از سرمایه گذاری 172 میلیون دلاری کشورهای آلمان و فرانسه در استان گفت و ادامه داد: 45 میلیون دلار از این سرمایه های خارجی در 5 طرح صنعتی، معدنی وارد استان شده و 12 سرمایه گذار خارجی نیز در بخش کشاورزی اعلام آمادگی کردند که به زودی برای تصویب نهایی وارد استان می شوند.

ولی پور مطلق، مدیر کل جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم به 30 هزار هکتار سطح زیرکشت زرشک و زعفران در استان اشاره کرد و افزود: کشاورزان استان امسال 59 تن زعفران و 16 هزار تن زرشک تولید کردن که 300 میلیارد تومان ارزش افزوده آن بود که نصیب کشاورزان شد.

ولی پور مطلق خواستار اختصاص یارانه صادرات به این دو محصول استراتژیک در استان شد.

منبع: معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی