جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

فاز سوم واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین - نمایش محتوای عمومی

 

 

فاز سوم واکسیناسیون تب برفکی دام سنگین

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان گفت:این طرح به مدت ۳۰ روز کاری اجرا می شود.
به 
دادفر گفت:بیماری تب برفکی با علائم ایجاد زخم‌های شدید در دهان ولثه باعث کاهش وزن، کاهش شیردهی و بروز خسارات اقتصادی فراوانی می‌شود که دراین راستا برای پیشگیری از بیماری، حمایت از تولیدکنندگان و حفاظت از سرمایه‌های دامی با پیگیری‌های مستمر توانستیم از اعتبارات داخلی اداره کل تعداد ۲۰۰۰۰ دز واکسن تب برفکی وارداتی برای دامداری‌های روستایی -عشایری تامین کنیم.

دادفر ادامه داد درخصوص واکسیناسیون دردامداری‌های صنعتی ونیمه صنعتی با توجه به اینکه مقدار واکسن تامین شده کفاف واحد‌های روستایی عشایری را نمی‌دهد میطلبد که صاحبان این دامداری‌ها برای پیگشیری ازهرگونه بحران نسبت به تامین واکسن اقدام کنند.

وی گفت: در صورت تامین واکسن توسط مالکان دامداری‌های صنعتی و نیمه صنعتی تزریقات به صورت رایگان توسط اکیپ‌های فنی شبکه‌های دامپزشکی انجام خواهد شد.

دادفر به آن دسته از دامدارانی که در فاز‌های اجرایی اول و دوم سال جاری از تامین و تزریق واکسن در دامداری‌های خود امتناع کرده اند هشدار داد به علت پایین آمدن تیتر ایمنی، دام‌های موجود دراین واحد‌ها و دامداری‌های اطراف درمعرض آسیب جدی بیماری قرارگرفته اند.
 
وی تاکید کرد: دامداران برای عبور ازبحران احتمالی نسبت به خرید به موقع واکسن از طریق اتحادیه شرکت‌های تعاونی کشاورزی دامداران استان، شرکت‌های تعاونی شهرستانی و یا مراکز مایه کوبی اقدام کنند.

وی افزود: علاوه بر واکسیناسیون، رعایت شرایط بهداشتی قرنطینه‌ای از قبیل ضد عفونی جایگاه، جلوگیری از تردد بی مورد افراد به محل دامداری، استفاده از ماشین آلات و وسایل اختصاصی در واحد و کنترل حمل و نقل دام‌ها نقش موثری در جلوگیری از شیوع این بیماری دارد.