رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

غلامحسین یوسفی (ناقوس) - نمایش محتوای موسیقی

 

 

غلامحسین یوسفی (ناقوس)

غلامحسین یوسفی متخلص به ناقوس در سال 1326 در روستای سر پرچ از توابع بخش خوسف شهرستان بیرجند مرکز خراسان جنوبی دیده به دنیا گشود .

تحصیلاتش را در رشته تاریخ دانشگاه فردوسی به پایان برد و خدمت خویش را در آموزش و پرورش به انجام رساند .

حدود سی سال دبیر دبیرستان مشهد و بیرجند و مدرس دانشگاه آزاد ، پیام نور و کشاورزی بیرجند بوده است. وی سابقه ی گویندگی و نویسندگی در رادیو مشهد ، سردبیری روزنامه ی خراسان بعد از پیروزی انقلاب برای مدتی کوتاه را دارد.

او هم چنین شاعر برتر جشنواره ی بین المللی شعر فجر در سال  1385 گردید.

ناقوس در تمامی قالب های شعری کلاسیک و نو صاحب اثر می باشد . از مجموعه های چاپ شده وی می توان به این موارد اشاره کرد: سرمه ی خیال، شعر شهادت، دیوان معرفت، سجاده های صحبت ، آن سوی پرواز و در سایه سار نقره ای رچ .

«خمخانه ی ساقی» : شراب ناب می خواهیم از خمخانه ی ساقی/ که در ساغر بر افروزد رخ رخشانه ی ساقی / به مستی شهره اندر شهر مستانیم مستانه/که شد بر ماد مقدر ساغر مستانه ی ساقی / به ما فتوای مستی داد مفتی ازل روزی / که گل شد خاک ما از باده ی پیمانه ی ساقی / به فتوای مستی داد مفتی ازل روزی/ که گل شد خاک ماز باده ی پیمانه ی ساقی / صفای ساقی جان را به بزم ما تماشا کن / رخ ساقی چو شمع ما و ما پروانه ی ساقی / اگر عاشق شود مرغی به دام عشق می افتد / چنان مرغ دل ما در هوای دانه ی ساقی / چراغ آرزو روشن شود در جان مشتاقان/ ز خورشیدی که تابان است در کاشانه ی ساقی / میان جمع می خواران از آن ساقی بود باقی / که گردد رسم مستان همت مردانه ی ساقی / اگر از شدت مستی سر پا بند نتوان شد / ادب گوید که باید تکیه زد بر شانه ی ساقی / سر(ناقوس) گر در پای گردون خم نمی گردد / در افتد با تواضع بر در می خانه ی ساقی