سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

غربالگری ۶۲ درصد خانوار‌های خراسان جنوبی - نمایش محتوای خبر

 

 

غربالگری ۶۲ درصد خانوار‌های خراسان جنوبی

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دیشب در گفتگو با خبر ۲۰ شبکه غربالگری ۶۲ درصد خانوار‌های خراسان جنوبی خاوران گفت: تا عصر دیروز ۱۵۲ هزار و ۳۸۹ خانوار در این طرح پوشش داده شدند.
دهقانی افزود: از این عده هزار و ۲۶۹ نفر در غربال مثبت شدند که با پیگیری انجام شده ۷۷۷ مورد مشکل نداشتند، ۴۲۸ مورد توصیه به استراحت و در منزل ماندن، ۶۱ مورد ارجاع برای درمان و ۳ مورد درمان سرپایی شدند.
وی گفت: همچنین در سامانه خوداظهاری ۳۹ هزار و ۷۰۰ نفر پرسشنامه مربوطه را تکمیل کردند.
دهقانی افزود: مردم می‌توانند به صورت مجازی از طریق سامانه salamat.gov.ir و یا به صورت حضوری با مراجعه به مراکز بهداشت در این طرح مشارکت داشته باشند.
سخنگوی ستاد مدیریت کرونای خراسان جنوبی گفت: برای افرادی که امکان ثبت اطلاعات به صورت اینترنتی را ندارند، مراجعه حضوری به خانه‌های بهداشت، پایگاه‌های بهداشتی و مراکز جامع سلامت، تعریف شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی افزود: اطلاعاتی که توسط فرد در سامانه بارگذاری یا در مراکز بهداشتی در پرونده سلامت فرد درج می‌شود، توسط مراقبان بهداشت پایش می‌شود.
دهقانی با اشاره به این که فرد از طریق دریافت پیامک از نهایی شدن اطلاعاتش در سامانه مطلع می‌شود ، گفت: مراقبان سلامت بعد از ارزیابی اطلاعات در صورت مشاهده نمونه‌های مشکوک، موارد را پیگیری می‌کنند.
وی تشخیص زودهنگام و تسریع در روند درمان بیماران احتمالی را از علل راه اندازی این سامانه دانست و افزود: با جدی گرفتن طرح غربالگری ، می‌توان گام‌های مؤثری در مهار بیماری کرونا برداشت.
طرح غربالگری کرونا در خراسان جنوبی از ۱۷ اسفند آغاز شد.