رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

عینک‌های آفتابی خطرناک - نمایش محتوای خبر

 

 

عینک‌های آفتابی خطرناک

این روزها با گرم شدن هوا تب استفاده از عینک‌های آفتابی بالا می‌گیرد، عینک‌هایی که در هر مکان امکان دسترسی به آنها وجود دارد اما آیا هر عینکی را می‌توان خریداری کرد؟

 اولین حس از حواس پنجگانه گاهی دستخوش مشکلاتی می‌شود که جبران ناپذیرند. پلک، مژه، قرنیه و... اجزای این حس‌‌اند که باید حسابی مراقبشان باشید تا آسیب نبینید. این روزها با شروع فصل گرما و تابش بیشتر نور خورشید، تمایل مردم برای خرید عینک‌های آفتابی دو چندان می‌شود. هر چند محدود کردن استفاده از عینک فقط در فصل گرما تصوری اشتباه است، اما متاسفانه بازارها اینگونه می‌گویند. با توجه به هزینه‌هایی که هر روزه متحمل می‌شویم خرید یک عینک آفتابی مناسب و البته استاندارد امری ضروری است، چرا که بهای استفاده از عینک‌های تقلبی به خطر انداختن سلامتی چشم‌ها است.

 

سدی که مانع ورود امواج مضر می‌شود

هرمز شمس جراح و متخصص چشم و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص لزوم استفاده از عینک آفتابی می‌گوید: در همه فصول سال استفاده از یک عینک آفتابی خوب و استاندارد یک امر لازم و ضروری است. عینکی که به اصطلاح نباید معمولی باشد، یعنی بتواند اشعه‌های مضر و زیان بار نور خورشید را از خود دور کند و حتی الامکان سدی باشد برای ورود این امواج به درون چشم‌، چرا که نور آفتاب موجب باز شدن مردمک چشم می‌شود. امواجی مانند مادون قرمز و ماوراء بنفش که در مراحل پیشرفته می‌تواند بسیار خطرناک هم باشد.

 

کالای لوکس اما خطرناک

اگر نگاهی دقیق به خیابانهای شهر بیاندازیم با دستفروشان عینک مواجه می‌شویم که کالای لوکس را با قیمتی بسیار مناسب عرضه می‌کنند. کالایی که استاندارد بودنشان همیشه در هاله‌ای از ابهام است انتخاب یک عینک خوب از میان اجناس دستفروشان بزرگترین خطری است که هر فرد برای چشمانش خریداری می‌کند چرا که یک عینک خوب و استاندارد باید 19 تا 100 درصد اشعه UV را جذب کند که متاسفانه حتی در همین مورد هم به دستگاه‌های یووی‌متر کنار خیابان اعتباری نیست.

 

کودکان هم به عینک آفتابی احتیاج دارند

وی تصریح کرد: کودکان لازم است در هر سنی که هستند از عینک‌های آفتابی استفاده کنند چرا که چشم در سنین کودکی بسیار آسیب پذیر است. همواره باید فیلترهایی بر روی عینک برای جلوگیری از ورود اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز وجود داشته باشد چرا که در طولانی مدت ممکن است موجب بروز آب مروارید، تخریب شبکیه و عوارض جدی شود.

برای خرید یک عینک آفتابی استاندارد باید به چشم پزشک و یا یک اپتومتریست مراجعه کرد و به وسیله دستگاهی به نام یووی‌متر از منع ورود اشعه‌های مضر به آن عینک اطمینان حاصل کرد.

 

هر عینک برای مصرفی خاص

شمس با بیان اینکه در برخی موارد برای هر کاری عینکی خاص مورد نیاز است، اظهار کرد: گاهی اوقات فرد برای تفریح به کوهنوردی و یا اسکی می‌رود که باید از عینک‌های ویژه‌ای برای این کار استفاده کرد. همچنین افرادی که از عینک‌های طبی استفاده می‌کنند باید دقت بیشتری در انتخاب عینک‌های آفتابی خود داشته باشند رانندگان و افرادی که تحت عمل آب مروارید یا لیزیک و لازک قرار گرفتند هم باید از عینک‌ آفتابی استفاده کنند.

منبع : وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران