جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

عید فطر ذخیره تمام نشدنی مسلمانان - نمایش محتوای رمضان

 

 

عید فطر ذخیره تمام نشدنی مسلمانان

Loading the player...

 

حضرت آیت ‌الله خامنه ‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در بخشی از بیانات خود در دیدار با کارگزاران نظام و سفرای کشورهای اسلامی، در تاریخ 7 دی ماه سال 1379، از «عید فطر به عنوان ذخیره تمام نشدنی مسلمانان یاد کرده» و می فرمایند:

«عید سعید فطر شاید برجسته ‌ترین خصوصیتش این است که مراسمی معنوی و بین‌المللی است.

برخلاف بسیاری از رسوم بین المللی که جنبه سیاسیِ محض دارد، این رسم بین‌المللی جنبه معنویِ بارز و نمایانی دارد. در دعای قنوت عید فطر می خوانیم: «اسئلک بحقّ هذا الیوم الّذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمّد صلّی اللَّه علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامة و مزیدا»؛ این روز، عید همه مسلمانان و مایه شرف اسلام و پیامبر اسلام و عزّت اسلام و ذخیره‌ای تمام نشدنی در طول تاریخ است. با این چشم به عید سعید فطر نگاه کنیم.

امروز ملت اسلامیِ بزرگ ما به این ذخیره نیازمند است. از این ذخیره، دو چیز باید مورد استفاده مسلمانان قرار گیرد: اوّل، وحدت و نزدیکی مسلمین است و دوم، توجّه به معنویت در دنیای اسلام است. در دنیای اسلام، هر دو عاملِ تکامل‌بخش و پیشبرنده، مورد خدشه قرار گرفته است. امروز وحدت مسلمانان با ایجاد تفرقه‌های مذهبی، فرقه‌ای، نژادی، ناسیونالیسم های گوناگون، قومیت های مختلف و شعارهای انحرافی، مخدوش شده است.

مسلمانان برفراز همه شعارهای خود - چه شعار قومیّت، چه شعار مذاهب اختصاصی خودشان، چه شعارهای مربوط به سیاست های خودشان - باید شعار وحدت و یکپارچگی امّت اسلامی را قرار دهند. امروز برای آنها یکی از کارآمدترین شعارها این است. می دانیم که استعمار و استکبار و دست قدرت های بیگانه همیشه سعی کرده است با انواع و اقسام حیَل، این وحدت را درهم بشکند؛ که یکی از خبیث‌ترین حیله‌ها، حیله غصب سرزمین فلسطین و کاشتن شجره خبیثه صهیونیسم در سرزمین اسلامی فلسطین - یعنی در قلب ملت های مسلمان و کشورهای اسلامی - بوده است.

نقطه دوم هم معنویت است. استعمارگرانی که آمدند سرمایه‌ های ما را - نفت ما را، استقلال ما را، عزّت ما را، وحدت و یکپارچگی ما را - به دست چپاول و غارت سپردند، معنویت ما راهم به یغما بردند و در دنیای اسلامی، مادیّتِ خودشان را به صورت فرهنگ های گوناگون و مبانی باطل گستراندند. امروز باید بازگشت به معنویت اسلام، به حقیقت اسلام و روحانیت دین، شعار مسلمانان باشد. امروز مسلمانان به این احتیاج دارند».