سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

عوارض خود درمانی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

عوارض خود درمانی

Loading the player...

 

به راستی چرا برخی افراد خود درمانی می کنند؟ آیا واقعا خود درمانی منجر به درمان فرد می شود؟ خود درمانی چیست؟

خود درمانی یعنی استفاده از دارو بدون دستور پزشکی و نسخه برای اهداف درمانی، همانطور که می دانید مصرف دارو از مهمترین ارکان درمان بیماری هاست ولی مصرف غیر منطقی دارو علاوه بر درمان نکردن بیماری باعث ایجاد عوارض دارویی در طولانی مدت می شود.

مصرف خودسرانه داروها ممکن است از یک آسپرین که به نظر خیلی ساده است شروع شود و حتی به خطرناکترین مواد مخدر و اعتیاد آور ختم شود.

کم نیستند افرادی که به توصیه دوستان و آشنایان برای درمان بیماری هایی مثل چربی خون بالا و یا قند خون بالا خود را گرفتار مواد اعتیاد آوری کرده اند که نه تنها به بهبودی آنها منجر نشده بلکه مشکلات بسیاری را برایشان پیش آورده است. البته آنتی بیوتیک ها به علت نوع تاثیر دارویی بدترین داروهایی هستند که به این شکل مصرف می شوند چرا که در صورت نیاز نداشتن بدن به این دارو مانند سم عمل می کند و میکروب های بدن را نسبت به داروها مقاوم می کنند و در صورت ایجاد عفونت در بدن دیگر آنتی بیوتیک ها در درمان بیماری موثر نخواهد بود.

همچنین طبق یافته های آماری مصرف همزمان بیش از 3 دارو در افرادی که مصرف چند دارویی داشته اند، مراجعه آنان به پزشکان متعدد تقریبا دو برابر بوده و بروز عوارض جانبی حدود 5/2 برابر بیشتر مشاهده می شود.

در بسیاری از منازل جعبه های دارویی وجود دارد که از آن برای درمان بیماری ها بدون توجه به تاریخ مصرف و سایر موارد آن استفاده می شود. شناخت نداشتن مردم از دارو، مهمترین دلیل مصرف غیر منطقی دارو است.

بی اعتمادی به کیفیت دارو و اینکه بیمار فکر می کند داروی قوی تر بهتر برای درمان اثر می کند و دسترسی راحت مردم به داروها از دلایل دیگر مصرف غیر منطقی داروهاست.

به گفته کارشناسان داروسازی سالمندان، زنان باردار و کودکان ممکن است بیشتر در معرض خطر عوارض دارویی قرار داشته باشند و بنابراین توجه خاص به این گروه از بیماران ضروری است.