سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

علی نصیریان - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

علی نصیریان

 

«علی نصیریان» بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر در ۱۵ بهمن ۱۳۱۳ در تهران متولد شد.

کودکی وی معاصر با واپسین سالهای سلطنت رضا شاه و آغاز ورود به سینما به طور عام درایران بود. دوره تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در مدارس تهران گذراند و پس از اخذ دیپلم هنر پیشگی به سال ۱۳۳۵ در تهران، به گذراندن دوره های تئاتر در کلاسهای معتبر تئاتر پرداخت.

وی پس از کسب تجاربی در نمایشنامه نویسی در سالهای ۷- ۱۳۳۶ و مدتی شرکت در جشنواره های هنری، درسال ۱۳۴۱ طی یک بورس تحصیلی برای مطالعه تئاتر به آمریکا رفت و پس از بازگشت به ایران، به فعالیت هنری مشغول شد.

استاد علی نصیریان علاوه بر تحصیل در رشته هنرپیشگی در هنرستان، در کلاسهای آزاد و معتبر تعلیم تئاتر به آموختن تئاتر و نیز نمایشنامه نویسی و تشکیل گروههای تئاتر پرداخت. همچنین در بحث و گفتگو زمینه آشنایی با فریدون رهنما، فرخ غفاری، دکتر امیرحسین جهانبگلو، مهدی فروغ، علی اصغرگرمسیری فراهم شد.

استاد علی نصیریان بین سالهای ۱۳۳۶ تا ۱۳۳۷ به نمایشنامه نویسی و تشکیل گروههای نمایش مشغول بود. از سال ۱۳۳۶ نیز در اداره هنرهای دراماتیک به فعالیت مشغول شد. وی در سال ۱۳۴۱ طی یک بورس تحصیلی برای مطالعه تئاتر به آمریکا رفت و پس از بازگشت به ایران به فعالیت هنری در صدا و سیما و سینما پرداخت.

استاد علی نصیریان پس از فراغت از تحصیل در هنرستان مدتی به طور آزاد به عنوان نمایشنامه نویس و تشکیل دهنده گروههای تئاتر کار می کرد. وی از سال ۱۳۳۶ کارمند اداره هنرهای دراماتیک شد که سمت کارگردانی و بازیگری داشته است و پس از بازگشت از آمریکا نیز به طور حرفه ای به بازیگری در صدا و سیما و نیز در سینما مشغول است.

درسال ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ رئیس اداره تئاتر بود و بعد بازنشسته شد و از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دبیری دو دوره جشنواره تئاتر شهرستان را به عهده داشت. سالهای 1355 و 1356 عضو گروه نمایش و ادبیات نمایشی فرهنگستان هنر شد.

استاد علی نصیریان با دیدن تعزیه و نمایشهای تخت حوضی و نقالی در محل زندگی خود به نمایش علاقمند شد، در بازیگری بیشتر به نقشهای تاریخی و مردمی ( مردمشناسانه) توجه دارد و در بازیگری وی نوعی زیرکی، مردم داری و وقار نهفته است.او در اکثر نمایش هایش گرایشی خاص به نمادگرایی دارد و ارزش خاصی دارد که نوشته هایش را مستثنی می کند .

او اولین کسی است که که با تکیه بر ادبیات شفاهی از اشعار، تصنیفها و سنتهای عامیانه در نمایشهایش استفاده می کند.

استاد نصیریان بر اساس شیوه های نمایش سنتی ایران که خود مستقیما شاهد آن بوده و با آشنایی با ساختار و عناصر تئاتر غرب، به تالیف آثاری می پردازد که بانی و بنیانگذار نمایشنامه نویسی ملی ایران می گردد.

*** برخی از جوایز استاد علی نصیریان عبارتند از : برنده جایزه اول در اولین مسابقه نمایشنامه نویسی درایران برای نمایشنامه بلبل سرگشته درسال۱۳۳۶٫ برگزیده شدن به عنوان چهره های ماندگار درعرصه رشته هنرهای نمایشی ( بازیگری) در نخستین همایش چهره های ماندگار درسال ۱۳۸۰ دریافت نشان درجه اول فرهنگ و هنر از ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای خاتمی دریافت نشان درجه اول دانش از ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای احمدی نژاد تندیس خانه سینما و سیمرغ طلایی از جشنواره فیلم فجر و جوایز دیگر .

*** برخی از آثار علی نصیریان عبارتند از :پستچی سه بار در نمی‌زند، ۱۳۸۷ جزیره آهنی، ۱۳۸۳ شاه خاموش، ۱۳۸۲ دیوانه‌ای از قفس پرید، ۱۳۸۱ زندانی 707، ۱۳۸۰ کمیته مجازات، ۱۳۷۷ برج مینو، ۱۳۷۴ بوی پیراهن یوسف، ۱۳۷۴ شعله‌های خشم، ۱۳۷۱ عشق من ـ شهر من، ۱۳۷۰ پول خارجی، ۱۳۶۸ روز باشکوه، ۱۳۶۷ سال‌های خاکستری، ۱۳۶۷ ترنج، ۱۳۶۵ دزد و نویسنده، ۱۳۶۵ شیر سنگی، ۱۳۶۵ ناخداخورشید، ۱۳۶۵ جاده‌های سرد، ۱۳۶۴ کفش‌های میرزانوروز، ۱۳۶۴ سربداران، ۱۳۶۳ کمال الملک، ۱۳۶۲ جایزه، ۱۳۶۱ آفتاب نشین‌ها، ۱۳۶۰ بند، ۱۳۶۰ فصل خون، ۱۳۶۰ مدرسه‌ای که می‌رفتیم، ۱۳۵۹ دایره مینا، ۱۳۵۷ سرایدار، ۱۳۵۵ مهرگیاه، ۱۳۵۴ پستچی، ۱۳۵۱ ستارخان، ۱۳۵۱ آقای هالو، ۱۳۴۹ گاو، ۱۳۴۸