جهش تولید | شنبه، ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

علل درد کف پا - نمایش محتوای خبر

 

 

علل درد کف پا

آسیب‌دیدگی کف پا یکی از رایجترین علل درد کف پا است که با تشخیص درست و به موقع به راحتی درمان می‌شوند.

دکتر منوچهر وحید متخصص ارتوپد ، در خصوص دردهای کف پا گفت: کف پا اولین ساختار در بدن است که هنگام راه رفتن فشارهای وارد شده از بدن را جذب می‌کند و به محیط بیرون منتقل می‌کند و زمانی که اتفاقی برای این ناحیه بیفتد باعث ایجاد درد کف پا وآسیب‌دیدگی در این مفصل می‌شود. درد کف پا علت‌های مختلفی از قبیل رگ به رگ شدن لیگامان‌ها،گرفتگی ماهیچه‌های کف پا،‌کشیدگی ماهیچه‌ها،‌استفاده بیش از حد از مفصل ،‌آرتروز التهابی  و ... دارد.

وی افزود: بیماری خار پاشنه پا یکی از علل درد پاشنه پا است که با درد و التهاب لیگامان بلند و ضخیمی ،‌مرسوم به فاشیای پلانتار، همراه است که از ابتدا تا انتهای کف پا کشیده شده است و استخوان پاشنه را به پنجه و انگشتان وصل می کند. در خار پاشنه پا اضافه وزن و چاقی خیلی اثر دارد و بهترین درمان این مسئله کم کردن وزن است.

دکتر وحید اظهار داشت: آسیب‌دیدگی‌های مکرری که بر اثر ایجاد ضربه‌های خفیف بر ناحیه کف پا تاثیر می‌گذارد، می تواند منجر به شکستگی ناشی از فشار درد کف پا و آرتروزهای مزمن شود و آسیب‌دیدگی‌های ناشی از ضربه‌های جزئی زمانی ایجاد می شود که ساختارهای بدن تحت فشار قرار می‌گیرد، مثل دویدن روی سطوح ناصاف یا خیلی سخت.

وی خاطر نشان کرد: تشخیص علت درد کف پا از مسائل مهم است که حتما باید توسط پزشک متخصص ارتوپد تشخیص داده شود تا درمان سریع و مناسبی توسط او پیشنهاد گردد .

اضافه وزن و استفاده از کفش‌های غیر استاندارد و پاشنه بلند در تشدید دردهای کف پا بسیار نقش دارند.

منبع : وب سایت رسمی باشگاه خبرنگاران صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران