جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

علت لاغری برخی افراد در عین پرخوری چیست؟ - نمایش محتوای خبر

 

 

علت لاغری برخی افراد در عین پرخوری چیست؟

آیا تا کنون این سوال برایتان پیش آمده که چرا برخی افراد در حالیکه پرخوری می کنند چاق نمی شوند و برخی دیگر با کمی خوراکی دچار اضافه وزن می شوند؟

محمد حسین عزیزی متخصص تغذیه گفت متابولیسم و سوخت و ساز در بعضی افراد به خاطر مسائل ژنتیکی بالا است به طوری که هر چه بخورند چاق نمی شوند اما عواملی پنهان در لاغری وجود دارند که بد نیست آنها را بدانید.

 

پرکاری تیروئید

این متخصص تغذیه اظهار داشت: ترشح  بیش از حد هورمون تیروئید( پرکاری تیروئید) ، باعث افزایش متابولیسم و سوخت و ساز در بدن می شود. تپش قلب، افزایش فشارخون، افسردگی،کاهش وزن، لرزش دست ها، تعریق زیاد و افزایش اشتها از نشانه های ترشح نامتعادل این هورمون است.

 

انگل

وی افزود: بیماری‌هایی که با اختلال در بلع و جویدن، کاهش جذب مواد غذایی و حالت تهوع همراه باشند می‌تواند فرد را مستعد ابتلا به کاهش وزن کند

 

سرطان

عزیزی تاکید کرد:سرطان هم یکی از بیماری‌هایی است که باعث بروز لاغری و کاهش وزن شدید می‌شود. تومورهای سرطانی برای بزرگ شدن و دست یابی به مواد مغذی ، سرعت  سوخت و ساز بدن را بالا برده و باعث کاهش وزن می شوند.

وی تصریح کرد: استرس بیش از اندازه، میزان هورمون کورتیزول در خون را افزایش داده و پیامدهایی همچون تضعیف سیستم ایمنی  بدن، تخریب پروتئین ها و لاغری مفرط را در پی دارد.

 

دیابت نوع 1

عزیزی دیابت نوع یک را عامل دیگری برای کاهش وزن دانست و گفت: دیابت نوع 1 ازعوامل کاهش وزن ناگهانی میان کودکان است. زمانی که انسولین خون کاهش پیدا کند و گلوکوز جذب سلول ها نشود،بروز می یابد و  از آنجایی که بدن به اندازه‌ کافی نمی‌تواند انرژی دریافت ‌کند  به مراتب لاغرتر می‌شود.

 

استرس

وی یاد آور شد: افرادی که دچار تنش های روحی و استرس بیش از حد هستند و توانایی مدیریت بحران در محیط های شغلی و زندگی را ندارند دچار اختلال در جذب مواد غذایی ، لاغری بیش از حد و بیماری های دستگاه ایمنی می شوند.

منبع: وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران