رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۸

عقیق - نمایش محتوای صدا

 

 

عقیق

Loading the player...
عقیق

 

«عقیق» عنوان برنامه ای است که به مدت 25 دقیقه به موضوع « فرآوری سنگ عقیق در یکی از روستاهای استان خراسان جنوبی» می پردازد.

استان خراسان جنوبی دارای قابلیت های متعددی می باشد و از آن جمله می توان به ذخایر معدنی شامل سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی اشاره کرد که زیبایی و تنوع رنگ از مهمترین برجستگی آنهاست. از جمله مناطق غنی از سنگ های معدنی که بیشتر ذخایر استان در آن وجود دارد روستای خور، کوه تَشتاب، بمرود قاین، روستای بُرجَک و ... می باشد.

روستای خور از توابع بخش خوسف و در 85 کیلومتری شهر بیرجند منطقه ایست که این برنامه به معرفی انواع سنگ های موجود در آن می پردازد و از قابلیت ها و مشکلات موجود در زمینه استخراج، فرآوری و عرضه این سنگ ها می گوید.

این برنامه بخشی از زندگی آقای خرمی از اهالی روستای خور را روایت می کند که هنگام چرای گوسفندان با پیدا کردن قطعه سنگی در بیابان های اطراف روستا و مشخص شدن ارزش آن از سوی کارشناسان، مسیر زندگی اش تغییر می کند. آقای خرمی علاوه بر اشتغالزایی برای خود و خانواده، زمینه اشتغال حدود 20 نفر از بانوان روستای خور را به همت کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) فراهم می کند.

از جمله سنگ های پیدا شده در این منطقه می توان عقیق کامِلِیَن قرمز، سبز خزه ای، اونیکس مشکی، سارد و ... را نام برد که در روستای خور با امکانات فراهم شده از سوی کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) از جمله چرخ های مخصوص تراش نگین، زمینه اشتغال علاقه مندان به این رشته و هنر فراهم شده است.

مدرسه قدیمی شهر، محل کار کارآموزان است که دارای انبار کارگاه مخصوص تراش سنگ می باشد و آقای خرمی پس از طی دوره های آموزشی تراش سنگ، به کارآموزان آموزش می دهد. گفتنی ست این وضعیت نیاز به کار و توجه بسیار دارد و می تواند خراسان جنوبی را به یکی از قطب های مهم استخراج، فرآوری و عرضه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در کشور تبدیل نماید و زمینه اشتغال علاقه مندان بسیاری را فراهم کند.

در این برنامه با همسر و فرزند آقای خرمی که در کنار ایشان به کار و فعالیت در زمینه فرآوری سنگ عقیق مشغول هستند گفتگو به عمل می آید. همچنین آقای منصور رجایی انارکی که رشته تخصصی ایشان زمین شناسی و جواهر شناسی و تراش سنگ ها است در فواصل گزارش ها به مباحث کارشناسی در خصوص ویژگی های خاص عقیق خراسان جنوبی می پردازد و اشعاری در مورد سنگ های قیمتی و عقیق نیز می خواند.

بخش های کارشناسی و مصاحبه ها و گزارش های برنامه با کلام گزارشگر به هم پیوند می خورد.

تاریخ تولید: 1394

تهیه کنندگی برنامه عقیق را «راضیه دیانت کار» برعهده دارد.

گوینده و نویسنده «مسعود خسروی»، گزارشگر و صدابردار «مصطفی باقری نژاد» می باشند.