جهش تولید | شنبه، ۵ مهر ۱۳۹۹

عروسک های تاجمیر - نمایش محتوای نوروز

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

عروسک های تاجمیر

عروسک های تاجمیر


 

به دنبال اجرای پروژه «ایجاد کسب و کار پایدار از طریق صنایع دستی برای حفاظت ازمنابع طبیعی» که با حمایت سازمان ملل متحد و سازمان جنگلها و مراتع در سال 1392 در روستاهای تاجمیر، نازدشت، کسراب، حجت آباد و همت آباد انجام شد، ساخت عروسک های دست ساز تاجمیر احیا شد.

عروسک های تاجمیر در روستایی به نام «تاجمیر» که در حوالی مرز ماهیرود در فاصله حدود 90 کیلومتری از مرز افغانستان، در شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی واقع شده، احیاء، تولید و عرضه می گردد.

 عروسک های تاجمیر نشانه های فرهنگ غنی منطقه را با خود همراه دارند و در حین ساخت عروسک ها لالایی ها، شعرها و خاطرات زندگی روستایی عشایری که دانش بومی ارزشمندی در آن نهفته است نیز احیا می شود. ساخت عروسک ها به مثابه ساخت یک فرهنگ کوچک از جامعه محلی است؛ چرا که یک عروسک با خود پوشاک، آرایه ها، داستان ها و دیگر آداب و رسوم بومی را نیز معرفی می نمایند.

همچنین این عروسک ها که با استفاده از تکه پارچه های دورریز، پشم گوسفند و موی بز درست می شوند با محیط زیست سازگار هستند؛ به طوریکه چنانچه فردی آنها را بخرد و پس از مدتی بیرون بیاندازد؛ ظرف مدت 3 ماه دوباره به طبیعت بر می گردد. بنابراین  مردم با ساختن این عروسک ها در روستاهای مذکور نه تنها با فرهنگ خود آشتی می کنند؛ بلکه با فروش آنها، وابستگی خود را به منابع طبیعی کاهش می دهند و از طرفی ارزش های فرهنگی خود را به سایر مناطق صادر می کنند.

 در حال حاضر بیش از 15 خانوار (حدود 45 نفر از زنان روستای تاجمیر) در حال تولید عروسک های محلی هستند. هر چند سازندگان اصلی این عروسک ها بانوان هستند؛ ولی سایر اعضای خانواده نیز در ساخت آنها مشارکت دارند.

تقویت حس سازندگی، تقویت حس خلاقیت و اعتماد به نفس و افزایش امید به زندگی، علاوه بر ایجاد شغل و معیشت مکمل از مزایای تولید عروسک های تاجمیر به شمار می رود.

عروسک های بومی محلی خراسان جنوبی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و قرار است در فهرست آثار یونسکو نیز ثبت جهانی گردد.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.