سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۳ تیر ۱۴۰۰

عدم آشنایی و ایمان به قرآن، علت مشکلات جوامع اسلامی - نمایش محتوای رمضان

 

 

عدم آشنایی و ایمان به قرآن، علت مشکلات جوامع اسلامی

Loading the player...

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در بخشی از بیانات خود در محفل انس با قرآن کریم به مناسبت آغاز ماه مبارک رمضان در تاریخ 6 خردادماه سال 1396، درخصوص انتخابات می فرمایند:

«خب امروز جامعه‌ی اسلامی هم مثل بقیّه‌ی جوامع دچار مشکل است.

شما نگاه کنید ببینید در دنیای اسلام چه خبر است. در دنیای اسلام یک عدّه انسانهای بی‌ارزش و نالایق و پست، سرنوشت برخی از جوامع اسلامی را در دست گرفته‌اند؛ مثل همین دولت هایی که مشاهده می کنید؛ سعودی و امثال اینها. اینها به‌خاطر دوری از قرآن است، اینها به‌ خاطر عدم آشنایی با حقایق قرآنی است.

البتّه یک مقداری عدم آشنایی است، یک مقداری عدم ایمان است. به ظاهر معتقد به قرآنند، گاهی میلیون‌ها نسخه‌ی قرآن هم چاپ می کنند، مجّانی هم اینجا و آنجا تقسیم می کنند، امّا به محتوای قرآن، به معنای قرآن، به مضمون قرآن هیچ اعتقادی ندارند.

قرآن می گوید «اَشِدّآءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَمآءُ بَینَهُم‌»، [ولی] اینها «اشدّاء علی المؤمنین، رحماء مع الکفّار» هستند. شما ملاحظه کنید ببینید وضع اینها چه‌جوری است؛ با کفّار مأنوسند، [به آنها] علاقه‌مندند، برای آنها از اموال ملّتشان [خرج می کنند]؛ چون خودشان که مالی ندارند؛ این پول هایی که اینها دارند و در حساب های بانکی‌شان متراکم شده و این ثروتهای افسانه‌ای، اینها مال کیست، اینها از کجا آمده؟ اینها ارث پدری که نیست؛ اینها پول نفت است، پول معادن زیرزمینی است، پول ثروتهای ملّی است؛ به جای اینکه صرف بهبود زندگی مردم بشود، می رود در حسابهای اینها متراکم می شود، از آن استفاده‌ی شخصی و خصوصی می کنند؛ این پولهای مردم را تقدیم می کنند به کفّار، به دشمنان مردم.

وَ اتَّخَذوا مِن دونِ اللهِ ءالِهَةً لِیَکونوا لَهُم عِزًّا * کَلّا سَیَکفُرونَ بِعِبادَتِهِم وَ یَکونونَ عَلَیهِم ضِدًّا؛ احمق ها خیال می کنند که با دادن پول و با کمک کردن و با این چیزها می توانند صمیمیّت دشمنان اسلام را جلب کنند، [درحالی‌که] صمیمیّتی وجود ندارد؛ همان‌طور که خودشان هم گفتند، مثل گاو شیرده [هستند]؛ شیرشان را می دوشند، وقتی‌که دیگر شیر نداشتند، ذبحشان می کنند.

این وضع امروز دنیای اسلام است؛ با آنها آن‌جور،‌ آن‌وقت با مردم یمن این‌جور، با مردم بحرین این‌جور؛ رفتارهای ضدّ دین. البتّه اینها نابودشدنی هستند. ظواهر را که نگاه کنید، این ظواهر نباید کسی را گول بزند؛ اینها رفتنی هستند، اینها ساقط‌شدنی و نابودشدنی هستند. اِنَّ الباطِلَ کانَ زَهُوقًا؛ اینها باطلند و قطعاً دچار زوال و سقوط و بدبختی و فروافتادگی خواهند شد؛ در این هیچ تردیدی نیست.

البتّه ممکن است چهار صباح زودتر یا دیرتر انجام بگیرد؛ بستگی دارد به اینکه مؤمنین، جامعه‌ی مؤمن، چه‌جوری عمل بکند؛ اگر درست عمل بکند، این اتّفاق زودتر می‌افتد؛ اگر درست عمل نکند، این اتّفاق چهار صباح دیرتر می‌افتد؛ امّا حتماً این اتّفاق می‌افتد. هم اینها، هم آن‌ کسانی که اینها چشم امیدشان به آنها است، همه ساقط‌شدنی هستند.

آنچه آینده دارد، آن اسلام است، آن قرآن است».