جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

عبدالله گرجی، پیرغلام اهل بیت(ع)

عبدالله گرجی، پیرغلام اهل بیت(ع)


Loading the player...

«حاج عبدالله گرجی» از پیرغلامان حسینی در استان خراسان جنوبی است که سالهاست به ذاکری اهل بیت مشغول است .

ایشان قبل از انقلاب ، در شهر زاهدان سکونت داشته و به واسطه یکی از دوستان خود ( شهید مزاری ) با امام خمینی (ره) و اهداف ایشان آشنا می شود در دوره انقلاب در راهپیمایی ها و مبارزات ، حضور می یابند . پس از انقلاب مجدداً به زادگاه خود ( شهر بیرجند ) برگشته و اداره مجالس عزاداری این شهر را به عهده می گیرد .

وی در معرفی هر چه بیشتر خود می گوید : « از دوران کودکی که همراه با پدرم که چاووش خوان، مداح و مشهور به محمدبلبل بود، وارد مجالس مذهبی شدم و با علاقه ای که داشتم کم کم مداحی را شروع کردم.  اشعاری هم در مدح اهل بیت سروده ام که در کتاب منتخب المسائل، جلد5، چاپ شده است .

وی معتقد است هرکس می خواهد مداح شود باید از اوایل جوانی، نواجوانی و حتی کودکی علایقی داشته باشد تا بتواند وارد عرصه مدحت گری شود.

در هر کاری تخصص آن رشته ، لازمه آن کار است که باید در آن کار آموزش های لازم را دید . در عرصه مدحت گری اهل بیت علیه السلام ضمن داشتن صدا، علاقه و عشق به اهل بیت علیه السلام؛ باید اخلاص را که لازمه این کار است، داشت که اگر با اخلاص وارد این عرصه شوند، هم خدا و هم اهل بیت علیه السلام از او راضی خواهند بود و همچنینی در قلوب مردم جای می گیرد و حرفش تأثیرگذار خواهد بود.

وی آموزش درست را همراه با استاد دانست و افزود: در آموزش مداحی طرح درس را داریم که ابتدا باید مقتل به خصوص مقتل های اصیل را بشناسد، سپس شعرهای خوبی که برمبنای مقتل سروده شده را یاد بگیرد.

قیام امام حسین علیه السلام سه رکن دارد. رکن اول؛ عاطفی است. مداح باید در جهت عاطفه ای که در کربلا اتفاق افتاد و آنچه اهل بیت علیه السلام را صدمه زد، آن ها را از مقتل بشناسد و به شعردرآورد. بعد از عواطف باید در صحنه انقلابی بودن کربلا، بُعد حماسی آن را باید در نظر بگیرد.

گرجی با بیان اینکه عواطف، جلسات را معنویت و اشک می بخشد اظهار داشت: در بُعد حماسی باز می بینیم که امام حسین علیه السلام، حضرت علی اصغر علیه السلام؛ کوچکترین سربازش را فدا می کند و همچنین زن ها در صحنه هستند و حضرت زینب سلام الله علیها می فرمایند "چیزی جز زیبایی ندیدم" و همینطور داریم که حضرت ابوالفضل علیه السلام در پاسخ به شمر می گویند "چگونه امامم را رها کنم و به سراغ شما بیایم".

وی خاطرنشان کرد: کربلا چیزهایی آفریده که در هیچ جا نمی بینید و برای همین است که ماندگار شده است.

بُعد بعدی، عقلانیت است که وقتی عمر دنیا را با آخرت مقایسه می کنیم؛ قرآن می فرماید آخرت مهم تر است و عقل انسان هم، همین را می گوید و باید در همین عمرکوتاه دنیا، آخرت را بخریم  لذا بهترین وسیله برای رسیدن به این آخرت، شهادت در راه خداست». (برگرفته شده از سایت بنیاد دعبل خزاعی خراسان جنوبی )

وی کتابخانه ای با 2500 جلد کتاب داشته که بخش اعظم آنها را به کانون مداحان و مدارس استان هدیه کرده است تا در نشر ارزشهای حسینی ، هرچه بیشتر سهیم باشد .

لازم به ذکر است ایشان به عنوان پیرغلام استان در هفتمین همایش تجلیل از پیرغلامان حسینی که در سال 1388 در زنجان برگزار گردید؛ حضور داشت.

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.