رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۷ تیر ۱۳۹۸

طراحی و ساخت ربات دلتا در دانشگاه بیرجند - نمایش محتوای خبر

 

 

طراحی و ساخت ربات دلتا در دانشگاه بیرجند

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه بیرجندطراحی و ساخت ربات دلتا دردانشگاه بیرجند گفت: ‎ربات‌های دلتا گونه‌ای از ربات‌های موازی هستند که از سه بازو متصل به مفصل و تکیه‌گاه اصلی ساخته شده‌اند که سه موتور با زاویه 120 درجه به سه بازو وصل شده و با حرکت این سه موتور موقعیت را کنترل می کنند.

رضا زارع افزود:این رباتها به نام ربات سریع معروفند که متناسب با کاربردهای آن در صنایع طراحی می شوند و مهم‌ترین ویژگی ربات‌های دلتا توانایی انجام حرکات دقیق و سریع با حداکثر ظرافت است.

وی با بیان اینکه ساخت نمونه آزمایشگاهی این ربات 6 تا 7 ماه طول کشیده است ، افزود: نوشتن برنامه ی طراحی اشکال هندسی توسط روان نویس متصل به ربات، جابجا کردن اشیای سبک و کوچک با سرعت بالا، استفاده از سنسور موقعیت برای سنجیدن موقعیت دستگاه و اعمال دستورات کنترلی در صورت وارد آمدن اغتشاش و نصب دوربین برای تعقیب اجسام خاص از کاربردهای این دستگاه است.

زارع، با بیان اینکه اولین ویژگی این ربات‌ وجود موتورهای ثابت است ، گفـت:  مهم‌ترین تفاوت ربات‌های دلتا و ربات‌های انسان‌نما ثابت بودن موتورها و سبک شدن بازوها در اینگونه از رباتها است که این نکته سبب شده سرعت و دقت حرکات افزایش یابد.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه بیرجند و استاد راهنمای این طرح، افزود: ویژگی منحصر به‌فرد دیگر این ربات‌ سطح اتکای مشترک یا موازی بودن بازوها با یکدیگر است که رعایت همین اصل سبب شده تا این نسل از رباتها بهترین گزینه برای انجام وظایفی مثل برداشتن و گذاشتن اشیاء شوند.

رضا زارع با بیان اینکه ربات‌های دلتا با توجه به توانایی‌های منحصر به‌ فرد و قیمت ارزان، بهترین گزینه برای بسته‌بندی محصولات تولیدی در کارخانه ها است و در صنایع الکترونیک برای مونتاژ بردها استفاده می شود، افزود:  کاربردهای مستقیم و غیر مستقیم این ربات در عرصه‎های صنعتی، علمی، آموزشی و پزشکی حکایت از توانمندی و انعطاف این ربات دارد که تنوع درجات آزادی و قابلیت اتصال انواع گریپرهای صنعتی و پزشکی، کاربری این ربات را افزایش می‎دهد.

طراحی و ساخت ربات دلتا توسط رضا پایان دانشجوی کارشناسی مهندسی برق دانشگاه بیرجند با راهنمایی و سرپرستی مهندس رضا زارع عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر و سیدحسین موسوی کارشناس آموزشی این دانشکده انجام شده است.