جهش تولید | سه‌شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۹

طراحی و ساخت دستگاه تعیین قابلیت هضم روده ای مواد خوراکی در شرایط lnvitro - نمایش محتوای خبر

 

 

طراحی و ساخت دستگاه تعیین قابلیت هضم روده ای مواد خوراکی در شرایط lnvitro

دستگاه تعیین قابلیت هضم روده ای مواد خوراکی در شرایط lnvitroبرای اولین بار در کشور به دست محققان خراسان جنوبی طراحی و ساخته شد .

این دستگاه شبیه ساز هضم (Daisy II) برای اولین بار درایران با استفاده از امکانات داخلی با کیفیت خوب طراحی و ساخته شده است .

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه بیرجند گفت :  با کمک این دستگاه می توان شرایط هضم مواد خوراکی را در شکمبه ، شیردان و روده ی باریک بخوبی و در شرایط invitroشبییه سازی کرد .

آقای بهدانی افزود : با به کارگیری این دستگاه دیگر نیازی به جراحی حیوانات و نصب فیستولای شکمبه ای یا کانولای روده ای برای انجام آزمایش های هضمی نیست .

وی گفت :  مواد غذایی مورد نیاز دام در این دستگاه قرار داده می شود و این دستگاه عملکردی شبیه شکمبه دارد که با استفاده از آن می توان قابلیت و میزان هضم مواد غذایی در بدن دام را اندازه گیری کرد .

قبل از این ، برای اندازه گیری قابلیت و میزان هضم مواد غذایی در بدن دام ، شکم دام با عمل جراحی ، باز و دستگاه اندازه گیری در شکم قرار داده می شد و پس از چندین ساعت ، نتیجه این اندازه گیری به دست می آمد که به علت باز ماندن شکم دام به مدت طولانی ، این آزمایش در برخی موارد مرگ دام را به دنبال داشته است .

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه بیرجند گفت : با این دستگاه می توان قابلیت هضم شکمبه ای مواد مغذی همچون ماده خشک، پروتئین خام، ماده آلی، چربی خام، خاکستر و الیاف نامحلول در شوینده های خنثی و اسیدی را در نمونه های مورد بررسی با دقت زیاد تعیین کرد.

همچنین  می توان قابلیت هضم پس از شکمبه ای ماده خشک و پروتئین خام نمونه های مورد بررسی را با استفاده از آنزیم های پپسین اسیدی و پانکراتین در این دستگاه  اندازه گیری کرد.

آقای بهدانی افزود : این دستگاه امکان اندازه گیری قابلیت هضم 60 نمونه را بطور همزمان دارد و بنابراین در وقت انجام آزمایش ها به مقدار زیادی صرفه جویی می شود و کار با این دستگاه به مقدار زیادی موجب صرفه جویی در هزینه ها نیز می شود .

این دستگاه توسط آقایان احمد ریاسی و علی اله رسانی اختراع و به شماره 51199 در اداره ثبت اختراعات کشور به ثبت رسیده است .

آقای علی اله رسانی طراح این دستگاه و کارشناس گروه شیمی دانشگاه بیرجند گفت : این دستگاه با هزینه 9 میلیون تومان ( 3 تا 4 هزار دلار ) تهیه و در اختیار درخواست کنندگان قرار می گیرد که در مقایسه با نوع خارجی آن ، پنج برابر ارزانتر است .

وی افزود : این دستگاه تاکنون به موسسات و دانشگاه هایی نظیر گروه علوم دامی دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران ، دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان ،دانشگاه شیراز ، تبریز ، فردوسی مشهد ، ساری ، ارومیه ، محقق اردبیلی و دانشگاه بیرجند فروخته یا ثبت سفارش شده است و در طرح های تحقیقاتی یا پروژه های پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری علوم دامی مورد بهره برداری قرار گرفته است.