سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

طراحی و ساخت دستگاه اندازه گیری فیبر خام و الیاف نامحلول شوینده های خنثی و اسیدی در مواد غذایی - نمایش محتوای خبر

 

 

طراحی و ساخت دستگاه اندازه گیری فیبر خام و الیاف نامحلول شوینده های خنثی و اسیدی در مواد غذایی

محققان خراسان جنوبی دستگاه اندازه گیری فیبر خام و الیاف نامحلول شوینده های خنثی و اسیدی در مواد غذایی ساختند .

رئیس دفتر کار آفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه بیرجند گفت : دستگاه اندازه گیری فیبر خام و الیاف نامحلول شوینده های خنثی و اسیدی در مواد غذایی براساس تکنولوژی آنکوم (Ankom) برای اولین بار در ایران با استفاده از امکانات داخلی با کیفیت خوب طراحی و ساخته شده است .

دکتر فتحی افزود : با کمک این دستگاه می توان با دقت زیاد و به راحتی بخش های الیافی مواد خوراکی دام وطیور و مواد غذایی انسانی را اندازه گیری کرد.

در اغلب آزمایشگاه های ایران برای اندازه گیری بخش های الیافی مواد خوراکی از روش های دستی استفاده می شود که از دقت کمی برخوردار است و خطر تنفس گازهای سمی را نیز به دنبال دارد.

 رئیس دفتر کار آفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه بیرجند گفت : سادگی نصب و راه اندازی ، وزن کم و حجم کوچک دستگاه ، راحتی حمل و نقل و عدم نیاز به استفاده از کروسیورهای گران قیمت دستگاه فایبر تک از جمله مزایای دستگاه اندازه گیری فیبر خام و الیاف نامحلول شوینده های خنثی  و اسیدی در مواد غذایی است.

دکتر فتحی افزود : با این دستگاه می توان در هر ست تا 40 نمونه را آزمایش کرد که به مقدار زیادی موجب صرفه جویی در وقت و هزینه می شود و دقت نتایج بدست آمده از این دستگاه به دلیل صحت و دقت بالا قابل مقایسه با دستگاه های پیشرفته و گران قیمت فایبر تک است .

دستگاه اندازه گیری فیبر خام و الیاف نامحلول شوینده های خنثی  و اسیدی در مواد غذایی را آقایان احمد ریاسی ، حبیب اله کاظمی و علی اله رسانی ، دانش آموختگان رشته های شیمی و علوم دامی دانشگاه بیرجند طراحی کرده و ساخته اند .

آقای اله رسانی یکی از طراحان این دستگاه گفت : هزینه تمام شده طراحی و ساخت این دستگاه 4 برابر کمتر از نمونه مشابه خارجی و 10 برابر کمتر از دستگاه فایبر تک است .

وی با اشاره به قیمت 40 هزار دلاری دستگاههای خارجی اندازه گیری فیبر خام و الیاف نامحلول شوینده های خنثی  و اسیدی مواد غذایی افزود : با تولید 20 عدد از دستگاه طراحی شده داخلی در سال از خروج بیش از 800 هزار دلار از کشور جلوگیری  می شود .

آقای اله رسانی از فروش و  ثبت سفارش این دستگاه به موسسات و دانشگاه های کشور خبرداد و گفت : این دستگاه تا کنون به گروههای علوم دامی دانشکده کشاورزی دانشگاههای تبریز ، ساری ، ارومیه ، محقق اردبیلی ، بیرجند و شیراز ، سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران و مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ، دانشکده دامپزشکی شیراز و کارخانجات خوراک دام و طیور کشور فروخته شده است. 

دستگاه اندازه گیری فیبر خام و الیاف نامحلول شوینده های خنثی  و اسیدی در مواد غذایی به شماره 41220 در اداره کل ثبت شرکت ها ومالکیتهای صنعتی ایران به ثبت رسیده است .