رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۸

طبل زنی، سنت حسنه 100 ساله ماه رمضان در طبس - نمایش محتوای خبر

 

 

طبل زنی، سنت حسنه 100 ساله ماه رمضان در طبس

طبل زنی، سنت حسنه 100 ساله ماه رمضان در شهرستان طبس است.

مراسم طبل زنی، سنت حسنه ای که بیش از 100 سال است در ایام ماه مبارک رمضان در شهرستان طبس رواج دارد.

سید احمد برآبادی، مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: در ماه مبارک رمضان مراسم طبل زنی در دو نوبت سحر و افطار در شهرستان طبس اجرا می شود و هر بار اجرا، به مدت 10دقیقه تا یک ربع و هر نوبت شامل سه بار به فاصله یک ساعت از مرتبه قبل نواخته می شود.

سید احمد برآبادی افزود: این موسیقی با ضربات هماهنگ زمان باقیمانده به اذان را اعلام می کند و در پایان یک بخش کوتاه با ریتم به همریخته اجرا می شد که مردم با شنیدن آن متوجه نزدیکی به زمان اذان می شدند.

وی گفت: پس از اجرای این موسیقی، توپ خاصی به نام زنبورک (شمخال) به صدا در می آمد و به برگزار کنندگان این عمل زنبورک زن و نقاره زن می گفتند.

وی گفت: تمام این کارها در اکثر مناطق به صورت موروثی صورت می گرفت و به ندرت غریبه ای وارد این کار می شد.

وی گفت: زمان اجرای طبل زنی، به کمک ساعت های آبی (شامل تشتی بزرگ و فنجان مسی متوسطی که ته آن سوراخ ریزی داشت ) مشخص می شد.

برآبادی افزود: صدای این طبل ها با ترتیبی موزون و دلنشین خاطره نقاره زنی بارگاه امام هشتم (ع) را در یادها زنده می کند.

وی گفت: این سنت حسنه بیش از 100سال است که در شهرستان طبس رواج دارد.

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی افزود: طبل نوازان طبق وقف نامه مقرری دریافت می کنند و وقف نامه آن نیز در اداره اوقاف شهرستان طبس موجود است .

آئین و مراسم طبل زنی در شهرستان طبس به شماره 189 در هفدم بهمن ماه 89 در فهرست آثار میراث معنوی کشور (ناملموس) به ثبت رسیده است .

منبع: معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی