سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۶ شهریور ۱۴۰۰

ضعف مدیریتی عامل افزایش آسیبهای اجتماعی - نمایش محتوای خبر

 

 

ضعف مدیریتی عامل افزایش آسیبهای اجتماعی

کارگروه امور اجتماعی خراسان جنوبی با حضور رئیس انجمن مددکاری ایران برگزار شد.

ضعف مدیریتی عامل افزایش آسیبهای اجتماعی در کشور است.

رئیس انجمن مددکاری ایران در کارگروه امور اجتماعی خراسان جنوبی با بیان اینکه حوزه اجتماعی در نظام سیاست گذاری کشور مغفول و در حاشیه مانده است گفت: مظلومیت حوزه اجتماعی حتی در آخرین اصلاحات نیز در سیاست گذاری ها دیده نمی‌شود و اکنون آسیبهای اجتماعی یک دغدغه و نگرانی جدی برای کشورمان به حساب می آید و دلیل این امر هم این است که نتوانستیم مدیریت درستی در حوزه آسیبهای اجتماعی و سلامت اجتماعی داشته باشیم.

سید حسن موسوی چلک با اشاره به اینکه باید نگران حوزه اجتماعی در کشور باشیم، افزود: حوزه اجتماعی امنیت کشور را تهدید کرده است و باید در چهار چوب یک سیاست اجتماعی مشخص برای آن تدبیر شود نه برخورد سلیقه ای کرد.

وی آماری هم از وضعیت نشاط اجتماعی در کشور ارائه کرد و افزود: کشور ایران رتبه ۱۰۵ را در حوزه نشاط و شادابی از بین ۱۵۷ کشور دنیا دارد که باید در حوزه شادابی جامعه جدی‌تر و با برنامه ریزی دقیق‌تری فعالیت کرد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به افزایش اختلالات روانی در کشور نیز گفت: بر اساس آمار وزیر بهداشت متاسفانه ۲۳ درصد مردم کشور حداقل دچار یک اختلال هستند، و ۱۲ درصد مردم کشور نیز دچار افسردگی می باشند.

سید حسن موسوی چلک یکی از آسیبهای اجتماعی در کشور را افزایش آمار روبه رشد طلاق در کشور عنوان کرد و افزود: به ازای هر 4/4 ازدواج یک طلاق در کشور به ثبت رسیده است که این خود نگران کننده است.

وی به جمعیت رو به رشد زنان سرپرست خانوار در کشور اشاره کرد و افزود: دو میلیون و ۵۵۳ هزار زن سرپرست خانوار در سال ۹۰ در کشور شناسایی شده‌اند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران یکی دیگر از نگرانی ها در حوزه افزایش آسیب های اجتماعی در ایران را محلات ناکارآمد شهری عنوان کرد و افزود: متاسفانه 10 میلیون نفر از جمعیت کشور در سکونت گاههای غیر رسمی زندگی می کنند که میزان آسیب پذیری افراد در این مناطق بسیار بیشتر است.

سید حسن موسوی چلک گفت: مطالبه گری اجتماعی در کشورمان بسیار ضعیف است، حتی مجلس شورای اسلامی مطالبه گر حقوق شهروندی و اجتماعی نیست.

منبع: معاونت خبر صدا و سیمای خراسان جنوبی