سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

ضرورت گسترش فعالیت های آبخیزداری کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

ضرورت گسترش فعالیت های آبخیزداری کشور

معاون وزیر جهاد کشاورزی بر گسترش فعالیت های آبخیزداری کشور تأکید کرد .

جلالی ، معاون وزیر جهاد کشاورزی در  کنگره ملی آب و آبخیزداری در بیرجند گفت :  موضوع آبخیزداری و آبخوانداری یکی از راهکارهای بسیار مؤثر در حل بحران کم آبی کشور است که  متأسفانه اعتبارات اختصاص داده شده به این بخش بسیار ناچیز است و نشان از بی توجهی مسئولان به بخش آبخیزداری و آبخوانداری دارد .

رئیس سازمان جنگل ها و مراتع کشور با بیان اینکه در بودجه سال 94 ، دولت اعتبارات خوبی به آبخیزداری اختصاص داده است افزود : اعتبارات سال آینده این بخش دو برابر شده که به نسبت نیاز کشور در بحث آبخیزداری باز هم کم است و باید اولویت اول را به مسئله آبخیزداری و آبخوانداری داد .

جلالی با اشاره به اینکه هزینه استحصال آب از طریق آبخیزداری ،  20 درصد هزینه استحصال آب از طریق سد است گفت : در این خصوص طرحی به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارائه شده که با اجرای آن در حوزه آبخیزداری ، می توان استحصال آب را در مراتع و اراضی خشک و نیمه خشک افزایش داد .

وی افزود  : 70 درصد نزولات آسمانی در ایران تبخیر می شود که  می توان با ایجاد پوشش گیاهی مناسب ، اصلاح خاک و بهبود شرایط اقلیمی ، زمینه جذب هر چه بیشتر آب باران را در کشور فراهم کرد .

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه سفره های آب زیرزمینی ایران ، 60 درصد آب مورد نیاز کشور را تأمین می کند افزود  :  هم اکنون برداشت آب از 300 دشت بزرگ کشور ممنوع شده است .

دکتر صادقی رئیس انجمن علمی آبخیزداری کشور نیز گفت : منابع آبی ورودی به اکوسیستم های کشور محدود است و باید نیازهای آبی را با توجه به منابع موجود تعریف کنیم .

دکتر طباطبائی رئیس انجمن سطوح آبگیر باران کشور نیز از حفاری های غیر مجاز به عنوان عامل مخرب در کاهش منابع آبی کشور یاد کرد و گفت : با فناوری استحصال آب باران می توانیم گامهای اساسی در تأمین بخشی از آب مصارف شهری و غیر شهری برداریم که باید برای دست یافتن به این فناوری بکوشیم .

600 مقاله از پژوهشگران و دانشگاهیان کشور به دبیرخانه کنگره ملی آب و آبخیزداری ارسال شده که 420 مقاله پذیرفته شده به صورت پوستر ، سخنرانی و  لوح فشرده در کنگره ارائه می شود .

در این کنگره روشهای نوین بهره برداری از منابع آبی و کاهش هدر رفت آب بررسی می شود.

کنگره ملی استحصال آب و آبخیزداری با همکاری دانشگاه بیرجند ، انجمن آبخیزداری ایران و معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری ، صبح امروز در سالن همایش های دانشگاه پیام نور بیرجند آغاز شد که تا فردا نیزادامه دارد .

این کنگره مهمانهایی از کشورهای هند ، مصر و مونته نگرو نیز دارد .

منبع : معاونت اطلاعات و اخبار مرکز خراسان جنوبی