سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

ضربه گرانی و نبود بیمه، بر برند جهانی فرش خراسان جنوبی - نمایش محتوای اقتصاد مقاومتی

 

 

ضربه گرانی و نبود بیمه، بر برند جهانی فرش خراسان جنوبی

ضربه گرانی و نبود بیمه، بر برند جهانی فرش خراسان جنوبی


افزایش قیمت دلار و گرانی مواد اولیه وارداتی، و نبود پوشش بیمه مناسب برای قالیبافان، شهرت فرش جهانی خراسان جنوبی را نشانه رفته است

 

.

بخشی از پشم مورد نیاز تولید نخهای فرش دستباف این استان، همچون مرینوس از کشورهای استرالیا، اروگوئه و نیوزلند تأمین می شود که افزایش نرخ دلار سبب افزایش قیمت واردات این پشم و به تبع آن
افزایش قیمت نخهای تولید شده از این پشم در کارخانجات داخلی شده است.
مرینوس نوعی پشم  گوسفند با الیاف بلند و قوس کم است که حالت کرک مانند دارد و برای تولید نخهای قالی بافی بسیار مناسب است.
رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش استان گفت: نخ خامه مورد نیاز فرش دستباف خراسان جنوبی از کارخانه های اصفهان، یزد و تبریز و نخ ابریشم این فرش ها از کارخانه های کاشان و قم تأمین می شود که هم اکنون هر کیلوگرم نخ خامه از 15 تا 40 هزار تومان و هر کیلوگرم نخ ابریشم از 250 تا 340 هزار تومان از این کارخانه ها خریداری می شود.
بخشی از ابرشیم مورد نیاز تولید نخهای قالی بافی نیز از کشور چین وارد می شود که افزایش نرخ دلار قیمت این محصول وارداتی را هم افزایش داده است.
آقای کامیابی افزود: به دلیل گران شدن نخ های مورد نیاز بافت فرش دستباف، برخی از بافندگان اقدام به تهیه نخ های با کیفیت پائين تر  می کنند که به دنبال آن کیفیت فرش دستباف برند جهانی خراسان جنوبی کاهش می یابد و تمایل مشتریان خارجی را برای خرید فرش های دستباف این استان نیز کمتر می کند.
حسین بخشی یکی از بافندگان فرش استان با بیان اینکه ۴۱ سال از عمر خویش را قالی بافته‌ام، گفت: به دلیل نبود بازار فروش برای فرش و بازی دلال‌ها در میدان خریدوفروش، از این هنر روی برگرداندم.
وی افزود: غریب به دو سال پیش، دو تخته فرش دستبافت را به‌طور امانی و برای فروش به شرکت فرش استان داده‌ام، اما تا کنون به فروش نرفته و یا پولی بابت تولید آن به‌دستم نرسیده است.
بخشی گفت: گرانی مواد اولیه، دستمزد قالی بافان و به دنبال آن، تمایل قالیبافان به ادامه کار را نیز کاهش داده است، اگر چه خیلی از قالیبافان با همین دستمزد پایین همچنان می بافند تا منبع درآمدشان از بین نرود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.