جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

ضربه گرانی بر برند جهانی فرش خراسان جنوبی - نمایش محتوای اقتصاد مقاومتی

 

 

ضربه گرانی بر برند جهانی فرش خراسان جنوبی

ضربه گرانی بر برند جهانی فرش خراسان جنوبی


گرانی مواد اولیه، سبب ورود مواد نامرغوب به چرخه تولید فرش دستباف شده که این موضوع، شهرت فرش جهانی خراسان جنوبی را نشانه رفته است

گرانی مواد اولیه، سبب ورود مواد نامرغوب به چرخه تولید فرش دستباف شده که این موضوع، شهرت فرش جهانی خراسان جنوبی را نشانه رفته است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش استان گفت: بخشی از پشم مورد نیاز تولید نخهای فرش دستباف از کشورهای خارجی تأمین می شود که افزایش نرخ دلار سبب افزایش قیمت واردات این پشم و به تبع آن افزایش قیمت نخهای تولید شده از این پشم در کارخانجات داخلی شده است.
آقای کامیابی افزود: نخ خامه مورد نیاز فرش دستباف خراسان جنوبی از کارخانه های اصفهان، یزد و تبریز و نخ ابریشم این فرش ها از کارخانه های کاشان و قم تأمین می شود که هم اکنون هر کیلوگرم نخ خامه از 15 تا 40 هزار تومان و هر کیلوگرم نخ ابریشم از 250 تا 340 هزار تومان از این کارخانه ها خریداری می شود.
وی گفت: به دلیل گران شدن نخ های مورد نیاز بافت فرش دستباف، برخی از بافندگان اقدام به تهیه نخ های با کیفیت کمتر می کنند که به دنبال آن کیفیت فرش دستباف برند جهانی خراسان جنوبی کاهش می یابد و تمایل مشتریان خارجی را برای خرید فرش های دستباف این استان کاهش می دهد.
50 هزار نفر در خراسان جنوبی فرش می بافند که تولیدات آنها در سایزهای مختلف به کشورهای امارات، آلمان، ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی صادر می شود.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش خراسان جنوبی افزود: فرش دستباف این استان با دو برند جهانی مود و قهستان در طرح های ریزه ماهی و خشتی در بازار خارجی به فروش می رسد.
هر مترمربع فرش دستباف خراسان جنوبی در طرح ریزه ماهی بسته به کیفیت نخ و تنوع رنگ 200 هزار تومان تا 3 میلیون تومان به فروش می رسد.
فرش نقش خشتی نیز از متری 200 هزار تومان تا یک میلیون تومان فروخته می شود.
5 درصد تولید و 5 درصد صادرات فرش کشور به خراسان جنوبی اختصاص دارد.
آقای کامیابی گفت: 12 سال پیش تسهیلات قرض الحسنه ای برای خرید مواد اولیه برای بافندگان فرش دستباف توسط دولت تصویب شد اما تا کنون هیچ بودجه ای در خصوص این مصوبه به خراسان جنوبی پرداخت نشده است.

منبع خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی

 

رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.